Випилювання з дерева - спочатку з фанери, потім з добре обробленої деревини - відомо в нашій країні з давніх часів. Пропильная різьба прикрашала наличники вікон, карнизи, фризи, ворота, меблі і посуд російських людей в незапам'ятні часи. Вона користується повагою в народі і в наші дні. Нерідко зустрічаєш в побуті то тонко оброблену выпиленную рамку картини, то солоницу, то ніж для розрізання паперу.
Заняття випилюванням добре допомагає вихованню художнього смаку, окоміру, точності руки, наполегливості, терпіння. Крім того, це заняття дуже захоплююче: хто спробував потримати в руках лобзик та зробити хоча б невелику, але самостійно выпиленную за власним малюнком річ, той хоче робити ще і ще, той прагне випиляти все більш тонку, витончену, дивовижну по майстерності і хитромудрості річ.
Перш ніж купувати інструмент для випилювання, корисно зайнятися більш простим видом пропильного майстерності - різьбленням по бересті. Береста - це верхній білий шар кори берези. Для початку беремо квадратний шматок берести. Наносимо на нього шилом чи гостро відточеною паличкою візерунок такого типу, щоб після вийшов ажурний силует. Потім гострим складаним ножем або лезом бритви обережно прорізуванням намічені лінії (рис. 56), поклавши нашу бересту на дерев'яний валик, який повинен мати рівну поверхню і який не шкода псувати ножем.
Коли весь вирізаний візерунок, ретельно виймаємо всі шматочки берести, що становлять фон, а отримане берестяне мереживо наклеюємо на підготовлену гладку дошку, покриту тонкою фольгою; особливо красиво буває використання різнобарвною фольги: червоною, синьою, зеленою, жовтою.Такі берестяні орнаменти добре прикрашають туалетні дзеркальця, чорнильні прилади, рамки портретів і картин, кришки скриньок, шкатулок, радіоприймачі, гармоні.
Для більшої міцності берестяного візерунка його слід покрити тонким шаром «білого», тобто безбарвного, лаку, промазуючи одночасно і фольгу, щоб скріпити всю поверхню речі.
Але це лише початкові уроки для підготовки до мистецтва випилювання з дерева. Випилювання полягає в наступному. На фанеру (або тонку відшліфовану дошку) наносять малюнок олівцем; по лініях рисунка випилюють тонкої пилою ті місця, які складають фон, а не візерунок, і тоді візерунок виступає силуетом на темному тлі вирізів. На малюнку 56 видно, що при кресленні. візерунок треба весь час пам'ятати про необхідність залишати містки. Наприклад, у зірки кінці не можуть бути гострими, так як вони одночасно є і містками, на яких зірка тримається.Так ми і запам'ятаємо, що чим коротше темні плями, тобто чим більше сполучних містків між білими плямами, тим міцніше тримається візерунок. Але, з іншого боку, слід пам'ятати, що дрібні отвори важче пропилювати; чим довші і пряміше лінія, тим вона легше виходить.
Бувають випадки, коли просто неможливо зберегти цілісність пластинки; тоді візерунок випилюють частинами, а потім об'єднують у загальний малюнок.
Інструмент, необхідний для випилювання, - це насамперед лобзик (рис. 57а), що представляє собою рамку (металеву або дерев'яну) у формі букви П, і набір пилок. Пилки, які вставляються в затискачі рами і подвинчиваются для натягу, можуть бути різної товщини: від № 1 до № 10. Чим витонченішим робота, тим тонше потрібна пилка, менше номер. Чим грубіше робота, тим товщі можна взяти пилку; вона ріже швидше.
Крім обов'язкового інструменту - лобзика, бажано мати струбцинку з гвинтом для привинчивания її до столу і з дошкою, має трикутний виріз (рис. 57 б), дриль і кілька свердел для свердління малих отворів (рис. 57), напилки (круглий, напівкруглий і плоский), щипці (кусачки і плоскогубці), стамески, ніж садовий, шила, молоток, рубанок, кронциркуль, лінійки, косинці, лекала та допоміжні матеріали: клей столярний, пемза, скляна шкурка і наждачний, лак, шурупи, дрібні цвяхи, кнопки.
Як виробного матеріалу застосовується вищого сорту фанера, а для більш тонких художніх робіт - просушені тонкі, рівні дощечки з берези, липи, клена, ясена, грушевого дерева; більш дорогі: карельська береза, полісандр, горіх, дуб, пальма, червоне дерево, самшитове дерево, каштанове.Дуб занадто важкий для обробки, в'яз корявий, рідко зустрічається рівними дошками, ялина та сосна рівні, але дуже колючі.
Розглянемо характерні особливості найбільш уживаних деревних матеріалів.
Найм'якше, неколкое, еластичне, що легко піддається обробці дерево - це липа. Її можна дізнатися за білизні деревини, воскової м'якості, тонкої волокнистості, щільному будовою і надзвичайно легкій вазі.
Значно твердіше береза. Молода береза так само білого, як липа, стара - червонуватого відтінку. На розкол береза наполегливіше, ніж липа, тому з неї зручніше робити тонкі складні візерунки. Але є у берези один недолік, який треба завжди пам'ятати: від вогкості вона розбухає, а це може призвести до викривлення (при нерівномірному висиханні), і до тріщин, якщо не вжити своєчасних заходів обережності (лакування, вощіння). Дещо більшою твердістю, але і більшою колючістю відрізняєтьсяклен. Він особливо хороший для полірування: легко піддається штучному фарбуванню з поліруванням під горіх, під полісандр і пальму. Молодий клен схильний до викривлення від вогкості, старий - стійкіше. Ясень буває рожевий і жовтий. Це найбільш тверда з використовуваних для випилювання порід. Але колеться ясен легше, ніж береза.
Велику роль грає підбір малюнка дерева. Особливо красиві зрізи дають ясен, карельська береза і горіх.
Для початку учням треба користуватися фанерою, так як вона не розколюється при невмілому поводженні і коштує не так дорого. Для випилювання слід підбирати тонку фанеру (менше 2 мм), щільну, з гладкою поверхнею і без сучків.
Техніка випилювання полягає в наступному:
1. Підготовка матеріалу. Робимо дощечку як можна більш гладкою і рівною, для чого нарізали її рубанком, протираємо шкіркою або стеклянкой, відшліфовуємо пемзою. У порошок пемзи можна додати трохи лляної олії (однак від цього дерево темніє).
2. Переклад малюнка. Заздалегідь підготовлений орнамент, який ми визначили для випилювання, переводимо на кальку або зводимо на папір, потім під цю кальку (папір) підводимо копірку і разом з нею накладаємо на підготовлену дощечку. Приколюємо кнопками і гостро відточеним олівцем зводимо візерунок. Перш ніж зняти кальку, переглядаємо по частинах, всі деталі малюнка добре вийшли. Після цього пронумеровываем цифрами 1, 2, 3 і т. д. порядок випилювання деталей, пам'ятаючи, що починати треба з найбільш дрібних візерунків, вузьких перемичок, а кінчати - зовнішнім контуром.
3. Наколка надрізів. Щоб ввести в дерево пилку, потрібно зробити отвори в тих частинах, які будуть випиляні. Якщо дерево міцне і розколу побоюватися не доводиться, то надрізи наколюємо гострим шилом; в іншому випадку користуємося дрилем і, обережно обертаючи свердло, натискаємо на ручку, причому дощечка в цей час повинна щільно лежати на рівній поверхні.
4. Налагодження лобзика. На дошку («станок»), яка міцно пригвинчена струбцинкой до столу, кладемо нашу дощечку так, щоб малюнок був зверху, а отвір № 1 доводилося якраз над серединою трикутного вирізу в дошці «верстата». Беремо лобзик, вставляємо пилку в нижній затискач (той, що біля ручки), проводимо інший кінець в отвір № 1 знизу вгору і закріплюємо обидва кінця пилки так, щоб зуби були звернені назовні від рами лобзика і вниз, у напрямку до ручки. Натяг пилки має бути неслабким; але надто перетягувати небезпечно: може порватися.
5. Процес випилювання.Пиляємо, тримаючи лобзик за ручку під столом, а дощечку притримуючи зверху лівою рукою і повертаючи по ходу пропиливанич так, щоб пилка весь час перебувала в середині трикутного вирізу. Пиляємо зверху вниз, спостерігаючи весь час за тим, щоб лобзик перебував у перпендикулярному відношенні до дошки, не похило, не боком. Натискати треба рівномірно, несильно. На довгих лініях розмах повинен бути як можна більше, майже на всю довжину пилки; на дрібних деталях, поблизу крутих поворотів, в гострих кутах треба пиляти короткими помахами.
Деякі любителі випилювання провели і в цьому мистецтві раціоналізацію: пристосували ножну швейну машину в якості механічного приводу руху лобзика, звільнивши, таким чином, обидві руки для управління дощечкою.
Розглянемо, як практично проводити роботу лобзиком. Візьмемо для прикладу відомий нам по художньому креслення орнамент. Але тут він у нас прийме дещо інші обриси, застосовані до випилювання (рис. 58). Перша особливість його полягає в тому, що лінії пропилювання всі замкнуті, тобто оточують якусь площу, яка буде вийнята. Друга особливість - у тому, що всі залишаються місця пов'язані між собою і з рамкою, не випадають. Якщо в малюнку можна дотримати ці особливості, значить його можна випиляти, як би він ні був складний.
Можна спробувати випиляти абажур для електролампи (настільної або стельової) з чотирьох-шести дощечок з підкладеним і просвічує матер'яним (шовковим) фоном. Дощечки можна скріплювати дротяними шпильками або клеєм.
Можна випиляти передню дошку радіоприймача, репродуктор, чорнильний прилад, шкатулку.
russia ukraine news live
|