Середа, 08.01.2025, 03:40
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Іграшки
Валяння
В'язання
Макраме
Біжутерія
Рукоділля
Бісероплетіння
Квіти з тканини
В'язання спицями


Пошук
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рукоділля

ПАСХАЛЬНИЙ РУШНИЧОК – ОБЕРІГ

Продовжуємо публікувати цікаві методичні розробки викладачів.

МАЙСТЕР КЛАС НА ТЕМУ: "ВЕЛИКОДНІЙ РУШНИЧОК – ОБЕРІГ"

Автор: Лоташ Галина Анатоліївна, керівник гуртка «Вишиваночка» Центру дитячої та юнацької творчости «Терноцвіт» Тернівського району, р. Кривий Ріг.

Тема: Великодній рушничок - оберіг.

Мета: Навчити дітей вишити великодній рушничок. Розвивати творчу охайність, художній смак, спостережливість, образне мислення. Виховувати естетичний смак, естетичне сприйнята краса, прищеплювати любов до природи, народного мистецтва і до народної вишивки.

 Завдання: Вишити великодній рушничок - оберіг.

 Матеріали та інструменти: тканина для вишивки, п'яльця, голки, нитки, ножиці

Оселилися птахи в гніздах,
Сніг розтанув, як свічка.
Пахне солодким духом повітря
Золотого паски.
Сонячний дощик закапав
В цей день святих чудес.
І цілуючи мене, мама
Каже: «Христос Воскрес! 
— Воістину Воскрес!!!»

 rushnik pasha03

Хід заняття.

1. Організаційна робота .

1, Підготовка учнів до заняття.

  1. Отримання інформації про відсутніх.
  2. Повідомлення теми заняття.
  3. Техніка безпеки.

 

  1. Мотивація навчальної діяльності, активізація пізнавальної діяльності.

Вступ

Українська народна вишивка є одним з найбільш поширених і доступних видів народної художньої творчості. Вона вдосконалювалася протягом багатьох століть і до нас дійшла у вигляді чудових різноманітних орнаментів, швів, якими вони виконані, цікавих цветосочетаний ниток.

Зразки старовинної народної вишивки вражають нас простотою і лаконічністю, різноманітністю і художньою майстерністю і служать невичерпним джерелом для розвитку радянського декоративно-прикладного мистецтва.

З глибокої давнини ручною вишивкою оформляли різноманітні вироби, необхідні людям у побуті. Популярна вишивка і сьогодні. Красиві і оригінальні сучасні вироби, оформлені українською народною вишивкою: серветки, скатертини, рушники, панно, блузи, чоловічі сорочки та інші види одягу.

В сучасній українській вишивці поступово змінюються колорит і шви, якими виконані візерунки. Традиційні орнаменти збагачуються новими елементами і цікавими композиційними рішеннями. Оформляючи вироби за народними мотивами, сучасні майстри зберігають багатовікові традиції народної вишивки, використовують кольорові рішення, орнаменти, техніку виконання, характерні для окремих областей України.

Процес виконання вишивок захоплюючий. Заняття вишиванням розвиває естетичний смак, прищеплює акуратність, посидючість, працелюбність, творче ставлення до праці, формує у школярів певні навички та вміння, які їм знадобляться у практичній діяльності.

Створюючи орнаменти для вишивки, художники в усі часи зверталися до природи, але не просто копіювали її, а переробляли, стилізуючи спрощували, зберігаючи найхарактерніше.

В українській народній вишивці зустрічаються рослинні, геометричні, рослинно-геометризовані орнаменти, орнаменти з зображеннями тварин, орнаменти з емблемами. У вишивці рушників, панно, присвячених знаменним датам, вживаються емблеми держави. Рослинні орнаменти складаються з стилізованих (спрощених) квітів, листя, бутонів, стеблинок.

Геометричні орнаменти складаються з різноманітних геометричних фігур: трикутників, ромбів, квадратів, зірок і ін

У вишивці рушників, серветок, скатертин, панно в орнаментах зустрічаються стилізовані тварини, птахи, комахи.

Шви українських вишивок діляться на основні і додаткові. Основні шви у свою чергу діляться на лічильні і декоративні. Рахунковими називаються такі шви, для виконання кожного стібка яких необхідно рахувати нитки тканини. Рахунковими швами виконують геометричні або рослинно-геометризовані орнаменти.

До рахунковим швах відносяться:

пряма гладь, коса гладь, низь, хрестик, зерновий вивід, виколювання, вирізування, верхошов, різні види мережок.

Різноманітність орнаментів досягається поєднанням декількох видів швів в одному узорі. Так, візерунок може бути виконаний: прямою гладдю, вырезыванием, выколками, зерновим виводом, ретязем, двосторонній штаповкою.

В декоративних швах (їх ще називають вільними) стібки вишивки виконують по намальованому контуру орнаменту. Отже, до декоративних відносяться шви, якими вишивають рослинні орнаменти. Це – двостороння гладь, полтавська гладь, художня гладь, рушниковые шви. Прості декоративні шви: строчка, стебельчатий шов, ланцюжок або тамбурний шов, а також гладевой шов качалочки, якими виконують геометричні ирастительно -геометризовані орнаменти.

До додатковим швах відносяться: крайові шви, якими оформляють краї серветок, рушників; з'єднувальні шви (смереживание), якими можна з'єднувати окремі деталі таких виробів, як блузи, сукні, спідниці та ін; зубцювання – шви, якими оформляють краї манжетів, рукавів, комірів у виробах, а також складання на нитку – пухлики.

Щоб робота над вишивкою зразків українських народних швів приносила творче задоволення, треба з самого початку намагатися виконувати всі чітко і акуратно. Краса українських народних рахункових швів залежить від точності рахунку ниток тканини. Рослинні орнаменти треба вишивати точно по контуру малюнка.

Матеріали та інструменти для вишивання

Для виконання вишивки необхідно приготувати:

  • тканина та нитки,
  • набір голок,
  • п'яльця,
  • ножиці,
  • лінійку,
  • наперсток.

Основна частина швів при вишиванні виконується за рахунком ниток тканини, тому необхідно підібрати тканину світлого тону: білу, жовту, синю, бежеву – полотняного переплетення. Це може бути лляна тканина, льон з лавсаном, домоткане полотно, а також тканина з розрідженою структурою.

Вишивають різними нитками: ірисом, муліне, штапельными, шовковими, вовняними, напівшерстяні, синтетичними, котушкові. Можна також виконувати вишивку нитками з тканини, якщо вони досить міцні. Для цієї мети 0,5 м тканини ріжуть на смужки шириною 5 або 6 см паралельно кромці тканини. Нитки основи більш міцні, тому ними виконують вишивку. Поступово висмикують нитки качка (перпендикулярні основі). Отримані нитки основи довжиною 0,5 м підготовляють для вишивки. Їх зволожують і розгладжують праскою, натягаючи.Чи можна зволожити, туго намотати на скляну посудину і дати висохнути.

Кольорові яскраві вишивальні нитки до вживання необхідно перевірити на міцність фарбування. Роблять це так: опускають нитки в гарячу воду; якщо вода забарвлюється в колір ниток, значить вони линяють. Такі нитки, перш ніж вишивати, потрібно прокип'ятити з додаванням 9% оцту (1 столова ложка на склянку води) протягом 5 хвилин, а потім промити до чистої води. Нитки муліне, щоб не плуталися, заплітають у косу, розрізавши моток там, де вузликом пов'язано його початок і кінець. Витягати треба по одному шнурочку (6 тонких ниток) з центру кіски.Нитку в голку втягують не довше, ніж 0,5 м, щоб не плуталася.

Голки для вишивання підбирають в залежності від щільності тканини і вишивальних ниток .

Чим щільніше тканина і товщі вишивальні нитки , тим повинна бути товще голка, і навпаки, чим тонша тканина, ті тонші нитки та голки. Голки повинні бути з великими овальними вушками, щоб легко було витягати вишивальні нитки.

Для виконання образів мережок та орнаментів необхідно мати великі ножиці з гострими кінцями. Великими ножицями розрізають тканину для виробів.

П'яльця вживаються для того, щоб тримати тканину в натягнутому вигляді і зберігати вишитий узір від стягування. Заправляти тканини в п'яльця треба так, щоб не було перекосів, інакше вишитий візерунок деформується після зняття тканини з п'ялець.

Лінійка застосовується для визначення місця розташування візерунків або зразків вишивки. Вишивати треба з наперстком. Наперсток надягають на середній палець правої руки. Він повинен щільно прилягати до пальця.

Підготовка до вишивання

Перед початком вишивання слід вимити руки з милом, щоб вышиваемое виріб не пачкалось. З цією ж метою на коліна потрібно покласти білу тканину,а при тривалому виконанні вишивання рекомендується зберігати виріб у шматок білої тканини. Вишиваючи, сидіти треба прямо, притулившись до спинки стільця. Під ноги ставлять невелику лавку. Вишивати краще в денний час, а ввечері можна працювати при світлі настільної лампи, направляючи його на вишивку з лівого боку. Кімната повинна бути перевірена. Через кожні 40-50 хвилин роботи необхідно робити перерву на 5-10 хвилин, щоб не стомлюватися.

Правила безпечної роботи під час вишивання. При роботі з голками, шпильками, ножицями необхідно дотримуватися правил безпечної роботи, щоб не піддавати себе і оточуючих на небезпеку отримати травму. Голки та шпильки зберігають у игольнице або вколюють в м'яку подушечку. Не тримайте голку з робочою ниткою до лиця, не вкладайте голку в одяг. По закінченні роботи голку слід вколоти в подушечку або покласти в ігольніцю. Працюючи з шпильками (при перебивка малюнка), вкалывайте їх у тканину від себе.

Робочу нитку відрізати ножицями. Гострі кінці ножиць не підносьте близько до обличчя.

 

Пасхальний рушничок – оберіг

Великдень– найбільше свято християнського світу.

Свято Пасхи в нашій країні відзначають практично всі – і віруючі, і невіруючі частенько теж. У Чистий Четвер наводиться чистота в будинку, починають пекти паски і фарбувати яйця. У цих радісних клопотах беруть участь всі члени сім'ї, і найбільше радості доставляють вишиті рушнички своїми руками. Цим рушнычкам і присвячений сьогоднішній урок.

У кожній родині є свої традиції і маленькі секрети. Однак не потрібно забувати про те, що обов'язкова прикраса будь-якого свята – квіти. Цікаво, що на перший день цього великого свята, довелося відкриття іспанськими моряками нової землі. Це трапилося в 1512 р. Перше, що привернуло увагу моряків, були вічнозелені рослини із запашними рослинами. Тому нова земля стала називатися «Великоднем квітів». Таким чином, моряками була підкреслена нероздільність Великодня і квітів.

Великдень є весняним святом, що символізує відродження життя. Весна завжди асоціюється з квітами. У зв'язку з цим, гілочки дерев, поряд з квітами і травами, стали символами Великодня. Адже як зелень, так і квіти, що символізують оновлення землі, знаменуючи перемогу життя.

Колись навіть саму згадку про оберіг, про їх вплив на наше життя називали забобонами і висміювали. І останнім часом в побут народу знову повертаються традиції, які складалися роками. З сивої давнини прийшов до нас звичай прикрашати житло оберегами. Найчастіше їх виготовляють з натуральних компонентів, що символізують для людини здоров'я, затишок в родині, любов, щастя. У наших будинках сьогодні дуже багато всього неприродного, синтетичного: посуд, одяг, меблі, килими. Такі речі не можуть нас захистити, стати оберегами.Справжні обереги ті, що створені своїми руками Давайте не будемо про це забувати, коли будемо прикрашати свій будинок оберегами.

Голка вірою і правдою служить людству не одну тисячу років. Вона нас, можна сказати, одягає, прикрашає і навіть лікує. Втім, у голки є і маса інших чудових властивостей. Вона володіє здатністю притягувати і пропускати через себе енергію простору, а, значить, служити своєрідним інструментом, з допомогою якого ми можемо позбавлятися від хвороб, програмувати майбутнє і навіть змінювати Долю.

Створюючи обереги, треба дотримуватися деяких правил.

Правило перше. Обереги не можуть бути виготовлені для себе.

Правило друге. Ніхто не може змусити кого-небудь виготовити для себе оберіг або переконати зробити це. Обереги виготовляються тільки з доброї волі і від чистої душі.

Правило третє. Найсильніші обереги – ті, які виготовлені, зроблені для вас вашими кревними родичами: батьком, матір'ю, братом, дітьми. Подружні зв'язки за традицією не вважаються кровною спорідненістю, але, якщо подружжя гармонійне і щасливе, взаємно створені обереги теж мають велику силу.

Правило четверте. Потрібно дуже ретельно ставитися до вибору матеріалів для оберегів, адже часто матеріал (камінь, дерево), який хороший для вас, зовсім не підходить для того, кому ви цей оберіг створюєте.

Правило п'яте. У процесі створення оберега ви повинні постійно думати про ту людину, для якої ви його робите, тримати перед уявним поглядом його образ, відчувати його енергетику, настрій, характер, потреби.

Якщо ви будете неухильно дотримуватися всі п'ять правил, ймовірно, зроблений вами оберіг дійсно зуміє захистити свого господаря від безлічі бід і напастей.

Найбільш безпечні, доступні та зручні для виготовлення оберегів матеріали – це звичайні нитки: вовняні, лляні, бавовняні. А самим простим оберегом з давніх часів вважалася вишивка. Вона традиційно була присутня на будь тканини, рушник, одязі. Головне у вишивці-оберіг – колір і візерунок. Колірна гама повинна відповідати тій частині спектру, яку вишивка покликана захищати.

Важливо робити вишивку без вузликів, так як вузли обривають енергетичні зв'язки вишивки з носієм.

Якщо ви у вишивці не сильні, то можете вишивати символами:

Квадрат допомагає у праці, це емблема землі і природи, матеріальності. Для достатку вишийте на невеликому шматочку тканини бежевими або коричневими нитками і підшийте з внутрішньої сторони гаманця.

 

 

 

 

Трикутник — світанок. Нове починання буде успішним, якщо вишити червоними нитками у себе на хустинці і носити з собою.

Коло — сонце, чаша-символ добробуту. Вишийте його блакитними нитками на доріжці з внутрішньої сторони і постеліть її в коридорі.

Вишивка у вигляді літери «Ж» символізує дві фігури (союз: весільний, діловий), це залежить від кольору. Діловий — помаранчевий, шлюбний — фіолетовий, синій. Можна вишити на тканини, якою приховуєте меблі.

Хвиляста лінія означає рівну, спокійне життя, допомагає знайти свій шлях. Можна вишити сріблястими нитками на внутрішній стороні косинки, шапочки.

Спіраль — мудрість, інтуїція, осяяння. Вишити бордовими нитками. Дивитися 10 хвилин розсіяним поглядом.

Хрести – перешкода і відраза зла, знак закритості.

Дерево (частіше всього ялинка) – символ взаємозв'язку всього в світі, символ довгого життя.

Квітка – символ краси і непорочності, червоний квітка – символ земної любові, сексуальної привабливості.

Зірки – знак небесного вогню. Зірки повинні мати трикутні або рівні промені. Знак розуму і просвітницьких думок.

Колір вишивки теж має значення.

Червоний — почини;

Помаранчевий — співпраця;

Жовтий — радість, символ здоров'я та успіху;

Зелений — практичність;

Блакитний — зміни;

Синій — відповідальність;

Фіолетовий — віра;

Бежево-коричневий — успіх;

Пастельні тони — завершення;

Чорний, білий, або перлинно-сірий — інтуїція;

Червонувато-коричневий, жовтувато-коричневий — велич;

Коричневий з синім — щаслива дорога і ясне сонце;

- захист любовної сфери – червоно-помаранчеві візерунки, в яких переважають кругові і хрестоподібні форми;

- захист маленької дитини від напастей – силует коня або півня, нитки червоні або чорні; для старшої дитини, школяра – синьо-фіолетова гама, яка захищає від сильного розумового перевтоми;

- блакитна або золотисто-зелена вишивка допомагає успішному веденню справ у будь-якій сфері діяльності.

Жінки часто використовували у вишивці крім червоного чорний колір – колір матері-землі, намагаючись таким чином захистити своє черево від безпліддя. Чоловікам же часто був потрібен для оберега синій або зелений кольори – синій захищав від загибелі від стихій, зелений – від ран. У дітей цього не було. Вважалося, що діти знаходяться під опікою і захистом свого роду.

Ви не знаєте, як красиво вишити пасхальні яйця? Дана схема як раз для Вас. На зображенні ви бачите один з багатьох варіантів вишивки великодніх яєць. Даний варіант виконаний в одній колірній гамі. Ви можете поміняти кольори, тільки робіть це акуратно, щоб не було різких колірних переходів. Різкі переходи можуть зіпсувати картину.

2

На даному зображенні вашій увазі представлена схема вишивки храму. Схема досить складна, тому тим, хто тільки починає своє знайомство з вишивкою хрестом я б не радила починати з такої картини. Слід уважно підбирати кольори, щоб не було різких переходів з одного відтінку в інший.

5

На зображенні представлена схема вишивки великодніх яєць. Даний варіант на пасхальну тему відмінно підходить для прикрашання великоднього столу. Такою картиною можна оформити листівку. Так само її можна вишити на скатертині. Картина може послужити подарунковим сувеніром у свято Пасхи.

3

Схема представлена на зображенні дуже проста і відмінно підійде для початківців. Такою картинкою можна прикрасити великодній стіл. Наприклад, її можна вишити на скатертині або зробити серветочку. Так само можна зробити листівку.

4

На даному зображенні показана схема вишивки до Великодня. Показаний чудовий варіант картини, яку можна оформити як картину в рамці або як серветку. Так само картина буде відмінним подарунком на це прекрасне свято.

1

На даному зображенні показана схема вишивки великодніх яєць. Таку роботу можна виконати на рушник або доповнити якусь великодню композицію. Приступаємо до роботи, підбираємо потрібну схему, тканина, нитки. І починаємо вишивати.

6

  1. Творча робота.

1. Правила безпеки з голкою, ножицями.

2. Тестування з метою виявлення необхідних якостей – спостережливість, логічне мислення, пам'ять.

Тести

rushnik pasha01

rushnik pasha11

 

3. Підготовка тканини, ниток, голок, п'ялець для вишивання рушничка. Згадуємо, як вишивати хрестиком, і починаємо роботу.

 78

4. Вишивка рушничка.

 rushnik pasha05rushnik pasha06rushnik pasha07rushnik pasha08rushnik pasha09rushnik pasha10

Догляд за вишитими виробами

Закінчивши вишивку, виріб перуть. Блузи, сорочки, плаття, серветки з бавовняної тканини, батіста, шифону, маркізету, штапелю підкрохмалюють. Вироби з лляних тканин з лавсаном можна не крохмалити.

Вироби з вовняних і синтетичних тканин перуть в трохи теплій воді (40 – 45 градусів) спеціальними засобами. При полосканні додають оцет для всіх тканин.

Після прання вологі прасують вишиті вироби з виворітного боку. Щоб вишивка не втратила рельєфності, треба гладити на м'якій підстилці.

Орнаменти на виробах, випраних і правильно випрасуваних, набувають світлотіньовий ефект.

Виставка до Великодня:

rushnik pasha02

  1. Підведення підсумків.
  1. Відзначити гуртківців, які добре засвоїли тему.
  2. Проаналізувати причини допущених помилок при виконанні роботи.
  3. Прибирання робочого місця.

rushnik pasha03

rushnik pasha04

Бібліографія

  1. Е. Гасюк М. Степан Художнє вишивання, 1986;
  2. Е. І. Красикова Художнє вишивання, 1959;
  3. І.В.Воронецька. Рукоділля в школі: Навч. Посібник для 5-9кл. серед загальноосвіт. шк. /Авт. – упоряд. І.В.Воронецька – К.: «Поліграфкнига», 1998;
  4. О. В. Ковальчук Українське народознавство, 1992;
  5. В. П. Левчук Червоними і чорними нитками, 1986;
  6. Н. С. Сафонова О С Молотобарова Гуртки художньої
  7. Е. М. Литвинець Дитячі руки не знають скуки, 1990;
  8. Л. М. Сорокін Вчись вишивати. Альбом І989р.;


Категорія: Рукоділля | Додав: (28.10.2017)
Переглядів: 1358 | Рейтинг: 0.0/0

Щоб не забути адреса сторінки і поділитися з друзями, додайте собі в соцмережі.