Це не дуже просто. Я нікому не обіцяю, що у всіх все вийде. Воно, звичайно, обов'язково вийде, якщо Ви вже вмієте ліпити, малювати, в'язати і шити одежу, і якщо у Вас до цього є багато терпіння для цієї праці. Я нікого не хочу образити, коли я народилася, я теж нічого цього не вміла, але люди можуть навчитися всьому. І я всього цього поступово вчилася, і треба сказати, чимало перепсував в свій час і тканин і ниток, а папери стільки... Зате я обіцяю, що прочитавши це опис Ви будете мати цілком ясне уявлення про те, як можна виготовити ляльку і що у неї всередині.
Формуємо ляльку.
Ось бачите цю дріт стирчала з коробочки від зубочистки? – це серце майбутньої ляльки.
Можна замість коробочки використовувати більш красиву баночку. Дріт тримається там міцно, бо як я залила її гіпсом і армировала ганчірочкою. Якщо лялька більше, то ще камінчиків для ваги можна накидати - це центр ваги ляльки і початок нашої роботи.
Ляльку спочатку слід придумати! Її слід побачити до того, як почнете робити, інакше звідки ви дізнаєтеся, які їй потрібні руки, ноги, голова і одяг.
Потім риємося в своїх скринях. У лялькарів багато різних скринь, або валіз, або коробок зі всякою всячиною, яка неодмінно стане в нагоді в самий несподіваний момент. Дістаємо дріт для каркаса, синтепон, пополон, ганчірочки різні... Ганчірочки дістаємо не все! Тільки ті, якої колірної гами ви вирішили робити свою ляльку, ось я дістала лише рожеві.
Мені подобається працювати з меблевим поролоном. Він вже наклеєний на тканину, і за рахунок цієї тканини, його можна зшивати. Якщо ж у вас такого немає, то можна взяти будь аркуш тонкого поролону і наклеїти його на тканину, або взяти синтепон з тканинною основою, або без тканинної, і пришити або наклеїти його на тканину. Це основний матеріал для виготовлення форми ляльки.
Лялька трошки людина за своєю формою. Ми колись на уроках малюнка вивчали пластичну анатомію людини. І у ляльки щось аналогічне. Можна, звичайно, без цього, можна просто ручки-ніжки, але тоді буде дуже проста лялька, а я люблю індивідуальний підхід.
Я шию ляльку вручну, послідовно пришиваючи м'яз за м'язом до її тіла. Мені дуже подобається, що деякі м'язи можна збільшити до бажаних розмірів, а інші просто не пришивати. Всередину не забуваю вставляти дротяний каркас. Каркас вставляється в кожен палець ляльки, якщо він буде виліплена з маси, і не можна вставляти в деталі, повністю зшиті з текстильних матеріалів. Ось у цій В'язальниці дріт в руках і немає дроту в ногах, сидить вона і так дуже добре на своїй великій попі.
Потім беру пластичну масу, в цьому конкретному випадку використано дві маси: Керапласт і САМ, перша типу самозастигаючої білої глини, друга типу дрібно розтертого пап'є-маше. Різні маси мають різні властивості: одні не придатні для дрібних деталей, але добре тримають великі форми і не тріскаються при висиханні; інші, навпаки, придатні для дрібних деталей, але при шарі більш 1,5 мм дають тріщини.Є навіть такі маси, які самодеформируются при висиханні, ось вылепишь з них прямі рівні листя рослин і покладеш сушити, вранці дивишся, а листя все позакручивались хто захотів, як у живій природі, - дуже цікавий матеріал для флористів. Але на такі ляльки маси не годяться!
Форми носа, очей, пальців ліплю вручну прямо на готовому каркасі і сушу. Сушу! - це дуже важлива частина. Сушити потрібно кожен шар окремо, і сохне він не менше доби. А шарів може бути три, або п'ять... У вільний час, поки лялька сохне, можна робити їй прикраси і деталі одягу. Ця лялька – в'язальниця. У неї багато всяких в'язаних мереживо на сукні, в'язана панама, в'язання в руках, в'язання на рукавах. Ось і в'язала три дні поспіль їй всю цю красу.
Коли останній шар маси підсохне, обробляємо його наждачним шкіркою, нулевочкой. І грунтуємо під фарбування. Грунт накладаємо двома шарами. Грунтуються всі ділянки, і ті, які будуть видні, і ті, які не будуть видні на готовій ляльці. Грунт оберігає масу від можливої вологості, збільшуючи термін зберігання ляльки на десятки років. Теж сушимо кожен шар окремо.
І прикрашаємо фарбами. Фарби акрилові або масляні, відповідно до того, який склад грунту ви намішали. Ця лялечка оздоблена акриловими фарбами. Мені вони подобаються більше масляних, вони не тріскаються ні через десять, ні через двадцять років, яким би товстим шаром ви не покрили. Сушимо. Виходить гола лялька, але вже з особою і з характером.Справа за малим, залишилося її одягнути.
Одягаємо ляльку.
Ганчірочок, яких дуже багато, завжди не вистачає. Обов'язково потрібна така мереживна тканюшка, якої у вас якраз немає, і яка обов'язково потрібна для ляльки. І ще шнурочок, якого теж, як на зло, ні, і ще нитки скінчилися саме потрібного кольору і до одного, завалявшемуся у вас клубочку потрібно ще підкупити чотири штуки для в'язання красивого кружавчика по подолу. Йду по магазинах і докуповую все, що мені потрібно. Тепер купа ганчірочок стала ще більше. З них я й шию лялькам одяг.
Зшити плаття ляльці не складніше ніж людині. У нього теж дві руки, дві ноги, шия...
Фігурка трохи нестандартна, але це дрібниці, і люди бувають з нестандартними фігурами, і на них теж шиють одяг. Ось придивилася і вирізала з тканини деталь, за нею другу, ... пошила їх разом вийшов ліф, вирізала півколо – спідниця.
Колготки натягуємо відразу на ноги методом наколки, трусики збираємо відразу на попці, знімати одяг з ляльки не передбачено, а тому кріпимо деталі одягу один з одним і до ляльки одночасно.
Все виконується вручну. Рідко можна знайти момент, коли який шов на машинці вдасться прострочити. Зазвичай всі шви у важко доступних місцях. Зате потім їх і не видно.
Волосся теж зроблені з ниток. Як перука, в'яжемо шапочку-основу і пришиваємо до неї пасма. Тапочки обтягуємо оксамитовою тканиною і приклеюємо шкіряну підошву.
Мережива в'яжемо по схемах для в'язання, якщо не пам'ятаємо як, то відкриваємо схему, їх в Інеті навалом, і в клубах по в'язанню повно, та в журналах з в'язання теж повно.
Можна експериментувати, - це якщо ви в'яжете, і схем вам не потрібно. Лялька тим хороша, що не буде обурюватися, якщо квіточки вийдуть трохи більше розміром, або з іншою кількістю пелюсток, ніж було задумано спочатку.
Збираємо всі разом і отримуємо готову ляльку. Допрацьовуємо: приклеюємо вії, оформляємо рукавчики, заколочки на волосся, сережки у вуха. Ніби, все.
Дивимося на ляльку. Ви задумали? Якщо це – я вас вітаю! А якщо інше... Але, все одно, адже вийшла лялька. А ту, яку задумали, можна зробити в наступний раз. Ви не хочете наступний раз? Втомилися? Не для вас? – нічого страшного, просто ви фахівець в іншій справі, а ляльку можна і купити готову, майстрів-лялькарів великий вибір.