Понеділок, 06.01.2025, 19:53
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Іграшки
Валяння
В'язання
Макраме
Біжутерія
Рукоділля
Бісероплетіння
Квіти з тканини
В'язання спицями


Пошук
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рукоділля

Крій та шиття

Попередні зауваження

Красиво те, що корисне людині і суспільно корисно. Турбота про людину, про його здоров'я стає основною вимогою до одягу. Тому при навчанні крою та шиття ми на перше місце ставимо завдання навчити робити такий одяг, яка корисна (оберігає тіло від шкідливих впливів природи), зручна (не сковує при будь-якому положенні і рух), невредна (не тисне на серце, шлунок, печінка, не перешкоджає диханню, кровообігу). Крім того, ми хочемо навчитися робити речі якомога витонченіше, красивіше. Краса і чистота одягу відображають прагнення людини до кращого, культурного життя.
Зручність, витонченість, чистота і скромність - ось основні сторони істинно гарного одягу. Ми не проти яскравого, оригінального, але ця яскравість повинна бути застосована з тонким смаком.Тонкий смак розвивається з практикою. Найкраще розвивається смак у того, хто сам робить річ. Він легше -все може вловити тонку красу. Наше завдання - показати перші кроки в оволодінні швейним майстерністю.
Цей розділ ставить своєю метою допомогти в практичному застосуванні способів крою та шиття білизни і сукні тим, хто вже вміє тримати в руках голку, знайомий з основними швами і знає, як поводитися зі швейною машиною. 
Тут ми дамо найбільш простий спосіб практичного виконання предметів одягу та білизни. Це спрощення, не відбиваючись на точності виконання, дозволить кроїти за зразками наведених у цій книзі малюнків викрійок (патронок). Ми пояснимо найпростіший спосіб перенесення з книги на папір кожної викрійки.
Причому за даними зразкам учні зможуть надалі самі будувати викрійки, знімаючи їх із зразків, використовуючи наш метод прямої сітки. 

Сітка 

При вимірюванні фігури і визначенні розмірів тканини ми користуємося сантиметром (стрічкою з сантиметровими поділками). При розкрої потрібно такий же сантиметр, але одночасно вимірює і довжину, і ширину. Це сітка (рис. 70).

Може бути два різних види сіток: щільна і прозора. Щільна робиться з міцної білої (наприклад, художній) паперу, прозора - з кальки, пергаменту або промасленого паперу. У кожної є свої зручності і свої незручності. 
Прозорий папір можна зробити з простої білої (після нанесення на неї поділок) таким шляхом: за допомогою вати натерти тонким шаром рослинного масла і потім просушити.
Сітку креслимо так: беремо великий аркуш (наприклад, 60 на 80 см); перевіряємо, чи рівні у неї краю і прямі чи кути; за допомогою лінійки відзначаємо уздовж всіх чотирьох країв точки через кожні 5 див. Між точками протилежних сторін проводимо чорною тушшю (або непачкающими чорнилом) товсті прямі лінії вздовж і впоперек аркуша. На верхньому (більш короткому) краю над кожною лінією зліва направо ставимо літери А, Б, В і т. д., а на лівому (більш довгому) краю зверху вниз ставимо цифри 1, 2, 3 і т. д. до кінця аркуша.
Щоб полегшити собі роботу з перенесенням обрисів викрійок і для більшої точності при кресленні заокруглень, вигинів, можна кожен квадрат сітки ще додатково розділити вздовж і поперек допоміжними лініями посередині, а щоб їх не плутати з основними, зробити їх пунктиром.
За допомогою сітки ми зможемо перевести з книги в бажаних розмірах (у натуральну величину) будь-креслення.
Перший час користування нею може здатися дещо складною, навіть громіздким, але при навичці вона у багато разів полегшить засвоєння креслення будь-якої складності. Слід зауважити, що навіть художники при знятті копій, користуються такою сіткою - настільки вона допомагає точності передачі форм. І в той же час вона найбільш проста і доступна для людей, які не вміють малювати. Від нас в процесі засвоєння матеріалу книги потрібно тільки розстановка крапок і проведення між ними ліній.Перевівши ж за допомогою сітки ці лінії на папір, ми вырезываем викрійки і користуємося ними як звичайними викрійками.
У книзі креслення дано в невеликих розмірах, а ми на сітці робимо його в натуральну величину. 
Щоб сітка довше збереглася, можна креслити на ній викрійки різнокольоровими олівцями: одну - червоним, іншу - чорним, третю - синім і т. д. А перекладати з сітки на газетний лист найкраще шляхом сколювання шпилькою. Зробивши наколи за основним кутах і закругленню контурних ліній, проводимо їх олівцем на газеті, а потім вырезываем ножицями. Таким шляхом ми отримуємо викрійку в натуральну величину і зберігаємо сітку для інших викрійок.
Але може вийти, що зазначений у книзі розмір не підходить. Наприклад, для дорослих, всі викрійки дані в розмірі № 48, а потрібно - № 46 або № 50. У цьому випадку слід зменшити або збільшити викрійку. Подивимося, як це робиться. 

  Збільшення і зменшення викрійок. Перш ніж збільшити або зменшити викрійку, треба визначити, на скільки сантиметрів є розбіжність. Для цього треба скласти викрійку полиці з викрійкою спинки щільно бічними швами і виміряти загальну ширину на 2 см нижче пройми. Якщо вийде 54 - 55 см, значить, це розмір № 48, так як 6 - 7 см дається на «свободу». Потім треба виміряти окружність грудей тієї людини, на якого припускаємо шити, і отриману цифру поділити на два. Якщо вийде 48 см, значить, викрійка підходить; якщо вийде більше, то потрібно збільшити викрійку, а якщо вийде менше, то треба зменшити.Так визначається блузка. Для спідниці подібний же обмір ширини робиться на висоті 18 см нижче талії. Вимірявши окружність стегон і розділивши на два, ми повинні додати 5-7 см на «свободу», щоб не облягало, не стесняло рухів, але і не було мішкувато.

Техніка збільшення полягає в наступному. Беремо викрійку спинки, розрізаємо її по вертикальній лінії, відступивши на 4 см від шиї (як показано на рис. 71а), і розсовуємо на 2 см; потім беремо викрійку полиці, теж розрізаємо по вертикальній лінії, відступивши на 4 см від шиї (як показано під літерою б), і розсовуємо на 2 см; нарешті, на 2 см нижче пройми розрізаємо горизонтальною лінією і спинку, і полку і теж розсовуємо на 2 див. В такому положенні ми наклеюємо їх на новий аркуш газети і вирізаємо вже нові викрійки. Розміри їх будуть в цілому на 4 см більше в ширину і на 2 см більше в довжину.А це і є якраз розмір № 50. Рукав додається відповідно на 1 - 2 см в ширину і по довжині руки в довжину; при цьому треба пам'ятати, що викрійку рукава не слід розрізати вертикальними і горизонтальними розрізами, а треба додати по задньому шву. Спідниця зазвичай збільшується шляхом додавання на ріст і на повноту - у клинах, в боках, стегнах, талії, в залежності від фасону.
Техніка зменшення дуже схожа на техніку збільшення, але у протилежний бік: за тим же самим вертикальним і горизонтальним лініям на выкройках спинки і полички закладаються складки глибиною 2 см (як показано на рис. 71 під літерами в і г). Закладені складки підклеюємо, і таким шляхом наші викрійки в цілому стають на 4 см менше в ширину і на 2 см менше в довжину. Якщо ми цю процедуру робили з викрійками розміру № 48, то тепер отримаємо розмір № 4б. Рукав знижується на 1 - 2 см по задньому шву і в довжину - за розмірами руки.В окружності стегон один розмір від іншого відрізняється на 2 см, тому розмір спідниці зменшують по боковому шву переднього і заднього полотнищ на 1 см з кожної сторони.
Цей спосіб збільшення і зменшення викрійок не можна вважати досконалим, але він цілком допустимо і за умови кількох примірок на живу людину задовольняє найвимогливіших цінителів.

Категорія: Рукоділля | Додав: (22.04.2016)
Переглядів: 655 | Рейтинг: 0.0/0

Щоб не забути адреса сторінки і поділитися з друзями, додайте собі в соцмережі.