Вишивка хрестиком – дуже популярна і захоплююча техніка рукоділля, до того ж зовсім нескладна. Не дивно, що нею захоплюються мільйони жінок і дівчат. Хрестиком вишивають картини, рушники, одяг, прикрашають предмети побуту.
У даній статті Марина Ігорівна розповість, як навчитися правильно вишивати хрестиком і розкриє вам секрети, за допомогою яких цей процес стане легким і захоплюючим.
ЯК ВИШИВАТИ ХРЕСТИКОМ (ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ)
Для вишивки вам будуть потрібні наступні матеріали (на фото):
- Канва.
- Нитка муліне.
- Голка з великим вушком.
- Ножиці.
- П'яльця (за бажанням).
Для зручності ви також можете користуватися схемою і маркером для нанесення маркування.
ЯК ВИБРАТИ ТКАНИНУ?
Для вишивки хрестиком зручно використовувати канву рівномірного плетіння. Вона може бути виготовлена з бавовняної або лляної тканини. Колір полотна і розмір осередків на ньому може бути різним. Для початківців рукодільниць підійде канва Аїда 14-го рахунку з великими і чітко вираженими осередками.
Щоб уникнути осипання, перед роботою необхідно закріпити краю матерії. Зробити це можна трьома способами:
- прошити на швейній машині;
- обробити ниткою вручну;
- заклеїти клеєм для тканини.
Деякі виробники обробляють тканина спеціальним розчином, який надає їй додаткової щільності. Якщо в процесі вишивки полотно забруднилося, по закінченню роботи виперіть його в холодній воді.
ЯК ВИБРАТИ НИТКА?
Нитки муліне бувають різного кольору, товщини і міцності. При продажу наборів для вишивання їх підбір виконується виробником. У наборі кожен колір муліне має власну маркування і необхідну для вишивання малюнка довжину. В подальшому ви можете самі вибирати нитки, грунтуючись на стандартній порівняльної таблиці. Зверніть увагу, що їх товщина повинна повністю покривати одну клітинку канви. Якщо ви хочете перевірити рівень стійкості фарбування, покладіть нитку між двома відрізками білої тканини, змочіть її водою і отпарьте праскою.
ЯК ВИБРАТИ П'ЯЛЬЦЯ?
П'яльця – це парний інструмент, в основі якого лежить гвинтовий механізм. Він регулює розмір виробу. П'яльця потрібні для того, щоб домогтися природного натягу ниток на канву. За допомогою них ви уникнете перекручування і провисання муліне. Вони не тільки полегшують, але і прискорюють процес роботи. П'яльця бувають двох типів: круглі і прямокутні. Для зручності ви можете закріплювати інструмент на столі за допомогою підставки.
ЯК ЗАКРІПИТИ НИТКУ БЕЗ САЙТУ?
Якщо при закріпленні нитки на канві ви використовуєте вузли, будьте готові до того, що в процесі роботи на тканини будуть з'являтися невеликі горбки. При пранні вузли можуть розв'язатися або зачепитися за щось. Більш того, виворітний бік тканини з вузлами виглядає досить неохайно і псує загальне враження про виріб.
Щоб уникнути подібних помилок, візьміть нитку, складену навпіл, і просмикніть в голку обрізаними кінцями. Просуньте голку в тканину з виворітного боку, простягнувши нитку так, щоб в кінці залишилася невелика петля. З виворітного боку зробіть стібок по діагоналі: з верхнього лівого кута у нижній правий кут. Виведіть нитку на виворіт. Всуньте її в підготовлену петлю, після чого потягніть і закріпіть її. Зробивши помилку, розпустити нитка, яка була закріплена методом «петля», не складе труднощів.
ВИДИ ШВІВ
Вишивка хрестиком відноситься до рахунковим видів рукоділля. В її основі лежить шов у вигляді хреста, який складають два діагональних стібка.
Найбільш поширеними є два види швів:
Датський шов. Односторонні стібки виконуються в ряд: спочатку зліва направо, а потім справа наліво. У цьому випадку ви вишиваєте малюнок горизонталлю з верхньої сторони канви, поступово опускаючись до низу.
Англійська шов. Кожен хрестик вишивається окремо. Починаючи з верхнього лівого кута, ви робите стібок по діагоналі. Потім закінчуєте шов, просуваючись з правого верхнього кута в лівий нижній кут.
Обидва типи швів універсальні. Вони застосовуються в залежності від складності обраної схеми шиття.
ПОРАДИ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ РУКОДІЛЬНИЦЬ:
- Якщо ви почали вишивати велику картину, поділіть канаву на умовні квадрати водорозчинним олівцем для нанесення маркування. Позначте на схемі кожен вишитий квадрат.
- Перед початком роботи вивчіть маркування ниток муліне і номери голок. Для більш тонкої голки підійде канва з дрібними осередками.
- Довжина нитки не повинна перевищувати 30-35 сантиметрів. В іншому випадку вам не уникнути сплутування в процесі роботи.
- Не робіть протяжек з виворітного боку тканини. Якщо частину полотна не буде заповнена хрестиками, таку нитку буде видно.
- Всі стібки повинні бути виконані в одну і ту ж сторону.
- Починайте вишивку з ниток темних тонів, поступово переходячи до більш світлим. Так вони не встигнуть забруднитися або затереться.
- Зверніть увагу на організацію свого робочого місця. Вишивайте в світлий час доби при хорошому освітленні.
- По закінченню роботи отпарьте полотно і оформіть його в багет. Яскрава картина в стильній рамці стане прикрасою будь-якого приміщення!
|