Легка блузка на дівчину старшого віку, такого типу, як показано на малюнку 92, може бути зшита з різного легкого матеріалу: шовку-полотна, батисту, маркізету, штапельного полотна, крепдешину і т. п. На таку блузку з коротким рукавом потрібно основної тканини 2 - 2,5 м звичайної вузькою або 1,5 - 1,75 м широкою. Починаємо з вимірювання фігури. Отримуємо, наприклад, такі мірки:
Окружність шиї.......... 18
Окружність грудей....... 48
Ширина грудей............. 19
Окружність стегон....... 52
Ширина спини . . . . . . 18
Окружність пройми .... 42
Довжина блузки.............. 55
Довжина рукавів ........... 30
При цьому довжина блузки береться за бажанням. Пройма вимірюється від плеча - під руку - до плеча і, на противагу іншим колах, записується без ділення на 2.
Розглянемо уважно креслення, щоб усвідомити собі, як виходять ті цифри, які наведені на рис. 91.
Найбільшу трудність при складанні креслення являє верхня частина переду: пройма, плече, витачками, горловина, борт. Всі ці величини пов'язані між собою. Якщо, наприклад, плече вище, то пройма збільшується, а витачками зменшується в ширину і збільшується в довжину. Якщо більше ширина грудей, то відповідно подовжується плече, розширюється витачками, збільшується відстань від пройми до виточки (вони завжди паралельні), посилюється нахил пройми і т. д. А ширина грудей залежить від повноти грудей. Глибина пройми залежить від повноти руки і від фасону рукави.Але ми не будемо ускладнювати докладним поясненням всіх складних розрахунків, необхідних для отримання точного креслення. Набагато легше засвоїти отримання викрійки на практиці. Виконаємо креслення, зробимо з нього викрійки, а потім вже на викрійці - при примірці - внесемо поправки для пройми, горловини, виточки, плеча. Зазвичай основну поправку достатньо обмежити збільшенням або зменшенням ширини. А це робиться досить просто: на викрійці переду по лінії ОО, а на спинці - по лінії АА. Або скоротити, або розставити.
Зробимо креслення. Сітка допоможе нам уникнути складних обчислень. Потрібно лише змалювати їх точно за такими даними:
Спинка. Осьова лінія - АА. Відрахувавши від А1 нижча на 1 - 1,5 см, ставимо верхню точку. Від неї проводимо пряму до А12, а від неї - пряму до Е12, а від останньої - пряму до середини між Д6 і Еб.Тут низ пройми. Сама пройма піднімається плавно вигнуту дугою до точки Д2. При цьому внизу крута дуга, а вище - полога. На нашому кресленні над крайньою точкою плеча вказана ще друга точка, на 2 см вище першої. Це для фігур сутуловатых або для блузок з накладними плічками. Залишається незауваженою одна сама верхня точка спинки, де плече сходиться з горловиною. Вона правіше Б1 на 1 див.Праворуч від цієї вершини пряма робить плече, а вліво до нашої первісної осьової лінії проходить плавна дуга. Контури зроблені повністю. Але у нас ще вище горизонталі 10 - 10 проведені дві паралельні лінії. Це місце, де буде вдеваться гумка. Відзначимо їх на кресленні. Вони, як бачимо, поміщені трохи нижче лінії талії для того, щоб блузка була не натягнута, а мала б легкий напуск для пишноти (див. рис. 92).
Перед. Візьмемо за осьову лінію ОО, точніше - на 2 см правіше її. Починаючи 2 см нижче горизонталі 2 - 2 і закінчуючи 3 см нижче горизонталі 12 - 12, проводимо пряму від горловини блузки до її нижнього краю. Від верхнього кінця цієї прямої робимо досить круту увігнуту дугу до Н1. А звідси вліво, не доходячи на 2 см до Л1, прокладаємо пряму. Це половина плеча. Друга половина плеча йде вниз до точки, що знаходиться в 2 см лівіше І2. Тепер викреслити виточку (на кресленні заштрихована): вертикальна пряма від М1 до точки на 2 см нижче М5 і похила пряма від пункту на 2 см нижче і лівіше Л1 до тієї ж точки внизу.Лінія пройми починається від краю плеча і йде спочатку паралельно вытачке, а від К5 переходить в закруглення. Це закруглення повинен перетнути горизонталь б-б в 1 см лівіше Кб, а вертикаль І - І - в 1 см нижче Іб. Закінчується вона на 2 см лівіше Зб. Пряма боки спускається від цього пункту до середини між Е12 і 312. Нижній край блузки у вигляді плавно вигнуту дуги з'єднує знайдені нами дві крайні точки. По вертикалі ПП проходить передній край полиці. Починається він від П2 і закінчується в середині між П12 і П13.Його верхню точку з'єднаємо плавно вигнутій дугою з вершиною осьової лінії полиці, а нижній - з підставою. Правіше вертикалі ПП на кресленні видно додатковий клин. Він прикладений до краю полиці, але являє собою самостійне полотно. Це борт. Він буде викроюють з того ж матеріалу. Розміри борту: внизу - 5 см, вгорі по прямій лінії - 12 см, довжина дорівнює довжині блузки - 58 див. Кроїться з часткової тканини.
Рукав. Креслення рукава з трьох сторін представляє три прямі лінії: від Б16 до Б19, від Б19 до середини між К19 і Л19, а звідси - до середини між К16 і Л16. Переходимо до найвідповідальнішої частини викрійки - зігнутої лінії голівки рукава. Від Б16 злегка увігнута дуга проходить на 1 см нижче В15, далі - майже пряма перетинає Г14 і перетворюється в опуклу дугу, яка, проходячи на 2 см нижче Д13, піднімається до найвищої точки в Е13;звідси починає плавно опускатися: на 1 см нижче Ж18, потім - на 1 см вище 314, далі плавно перетворюється з опуклою в увігнуту, проходячи в 1,5 см нижче і лівіше І15, стає крутою дугою, проходить на 1 см вище К16 і закінчується в правій верхній точці рукава.
Викрійка коміра являє собою клин: ширина з одного боку - 5 см, з іншого - 8 см, довжина - 20 см. При цьому широкий пліч скошено на 60', а коротка сторона довжини - не пряма, а злегка увігнута дуга. При крою часткова нитка повинна збігатися з шириною, а не з довжиною коміра.
Дві бейки для протягування поясний гумки можна кроїти з окремих клаптів, із залишків тканини.Ширина їх 2 див.
Перевіримо по лінійці отримані розміри викрійок, порівнюючи їх з цифрами на малюнку 91. За кресленнями виріжемо викрійки. Приміряємо на праву сторону. При примірці головну увагу слід звертати на те, щоб витачками була на місці, щоб пройма блузки рівне охоплювала руку і не тиснула плече, а середина горловини точно припадала на середину шиї, тобто не скочувалася на бік. У тих місцях, де широко, треба замітати складочкой, а де вузько,- зазначити, щоб розсунути викрійку (розрізати і підшити клин). При примірці викрійки рукава треба особливу увагу звертати на пройму.
Для розкрою кладемо наші викрійки на складену вдвічі тканину так, щоб спинка лінією АА збігалася зі згином тканини. Інші деталі повинні знаходитися на деякій відстані від країв матерії, щоб залишити місце для припуску. Не слід забувати, що при розкрої у нас тканина буде складена вдвічі, значить, спинка выкроится відразу складеної вдвічі, а інші великі деталі - рукав, полку, борт - выкроятся одразу права і ліва. При цьому часткова нитка матерії повинна збігатися з довжиною деталей.
Припуск на вирізах країв пройм і горловини дорівнює 1 см, біля верхнього та нижнього країв блузки - дещо більше. На боках - близько 2 див. В полки не потрібно великого припуску, так як при складанні креслення ми вже додали на шов 1 див. Нижній край рукава теж не потребує припуске, так як у нього 6 см додано на згин вилоги. Комір крім з складеної вдвічі тканини, причому або ми всюди залишаємо припуск по 1 см або кладемо найдовший край викрійки на згин, а з трьох сторін залишаємо припуск 1 див.На відміну від великих деталей цей комір краще кроїти з поперечною, а не часткової тканини.
Сметываем скроєні деталі (без рукава) і робимо примірку. Всі зміни і поправки переносимо на ліву сторону. Після цього робимо кмітливість рукава (правого) і його примірку. Якщо виявляться поправки, то перенесемо їх на лівий рукав. Остаточно довжину блузки визначаємо під час примірки, загинаючи частину краю і пріметивая або заколюючи шпильками. При примірці ж намічаємо місця для петель.
Після того як форма блузки вже визначена і великих переробок не знадобиться, ми опрацюємо лицьову сторону полиць, тобто зробимо вишивку гладдю візерунка.
Шиття зручніше починати з виточок. Спинку зшиваємо з полками на швейній машині. Якщо тканина тонка, то шиємо подвійним швом. Після цього беремо блузку за плечі і на піднятих руках оглядаємо, чи немає перекосів, не стягнуто чи де-небудь, пам'ятаючи, що точність підгонки великих деталей слід дотримуватися з перших же швів - щоб уникнути складних після переробок.
Далі обробляємо передні краю полиць. Запам'ятаємо, що всі подібні роботи з правого і з лівого боку робляться паралельно: що зроблено на правій полиці - зараз же переноситься на ліву, щоб не забути і не пропустити всіх особливостей даного фасону. Єдина різниця полягає в тому, що праву полку обробляємо під петлі, а ліву - під гудзики.
Передусім до кожної з полиць треба пришити борт. Кладемо приготований для борта клин лицем до лиця на передній край полиці, приметываем точно, щоб край з краєм збіглися по лінії ПП. Потім строчити на машинці на 0,5 см від краю, починаючи від низу блузки до П2 і ще, загорнувши за кут одвороту, 3 см уздовж нижнього краю горловини (за осьову лінію полиці). Зробимо те ж саме з іншим бортом. Потім отстрачиваем швом шириною 0,5 см другий - найдовший край борту, після чого перегинаємо його навиворіт і приметываем, щоб він щільно лежав на виворітній стороні краю полиці.При цьому голкою виймаємо застроченный куточок біля горловини, розправляємо його, розгладжуємо праскою, щоб борт був як би підкладкою переднього краю.
|