Поліантові троянди невеликі (діаметр 3 - 6 см) з різноманітною забарвленням. Вони можуть бути від немахрових до сильномахровых. Троянда, яку нам належить виконати, в готовому вигляді має діаметр 6 см, рожева, напівмахрові, відкрита (видно пучок тичинок). Пелюстки троянди майже плоскі. Вони рясніють різною інтенсивністю забарвлення: від світло-рожевого до інтенсивно-рожевого. Букетик складається з троянди, бутона і трьох листків (трилисника).
Розглянемо пелюстки (рис. 44, а). Для бутона потрібно пелюсток I - 3 шт., для пелюсток квітки II - 5 шт., III - 5 шт., IV - 10 шт. Пелюстки підфарбовують в різні тони пензликом мокрим способом на склі.Для підфарбовування слід приготувати п'ять невеликих баночок з розчинами анілінових барвників: лимонного, світло-лимонного, блідо-рожевого, світло-рожевого та рожевого кольорів. Пензликів для підфарбовування повинно бути два: окремо для рожевої і лимонної фарби. Нижню частину всіх пелюсток троянди підфарбовують в лимонно-жовтий колір, що переходить поступово в світло-лимонний.Потім приблизно на середині висоти пелюстки через вузьку білу (незабарвлену) смужку, що розділяє лимонний і рожевий кольори, переходять до рожевого кольору, який поступово згущується до верхнього краю пелюстки. Однак, незважаючи на конкретні вказівки тонів і меж підфарбовування, її слід урізноманітнити, враховуючи, що внутрішні пелюстки повинні бути світліше.
Пелюстки бутона забарвлюють тільки рожевою фарбою: низ - світлою, верх - інтенсивній. До рожевої можна додати дуже невелика кількість шоколадно-коричневої фарби: вона трохи приглушить яскраво-рожевий колір, облагородить його.
Рис. 44. Роза полиантовая напівмахрова:
а - пелюстки бутона і квітки; б - гофрування пелюсток квітки; в - сердцевинка в розрізі; р - гофрування листя; д - квітка в розрізі; е - бутон в розрізі
Як згадувалося раніше, пелюстки троянди мають маловыраженную рельєфність, тому при гофрировке (рис. 44, б) поглиблення дрібні (крім заглиблень на двох-трьох внутрішніх пелюстках), отгибы країв незначні. Останні п'ять великих пелюсток повинні бути при складанні злегка відігнуті донизу, тому центральні канавки на них проводять гачком з вивороту.
Для додання різноманітності пелюсткам можна зробити наступне:
у середніх і зовнішніх пелюстках один з країв загнути гачком не вниз, а вгору, тобто гофрировку краю пелюстки виконати зовні;
центральну канавку провести не гачком, а шпателем з вивороту у верхній частині пелюстки;
замінити одне центральне поглиблення на пелюстці двома. Для цього взяти бульку трохи меншого розміру і пробулить нею ліву частину пелюстки з лицьового боку, а праву з вивороту.
Зупинимося докладно на виготовленні серцевинки (рис. 44, в) для відкритої троянди, так як краса квітки багато в чому залежить саме від неї. В центрі пучка тичинок розташований ватну кульку з наклеєною манкою. Діаметр кульки 5 мм. Його разом з наклеєною манкою фарбують тушшю в світло-жовтий колір. Після підсушування кулька додатково вкривають шаром рідкого клею ПВА для закріплення манки. Навколо кульки рівномірно розташовуються дрібні тичинки (52 шт.), причому 26 пиляків повинні мати помаранчевий колір, а інші 26 - шоколадно-коричневий. Тичинки різних кольорів приклеюють упереміж.Пильовики слід виконати кулястими діаметром не більше 1 мм (краще 0,8 мм).Котушкові нитки № 40 для тичинок потрібно попередньо пофарбувати в блідо-тютюновий колір і накрохмалити. Довжина ниток-заготовок для пари тичинок 25 - 33 мм. Пиляки тичинок при приклеюванні повинні розташовуватися на різній відстані від верху кульки, причому ближні до кульки тичинки коротше, а віддалені далі від нього - довше. Тичинки приклеюють до нижньої частини кульки (вони огинають його): спочатку короткі, потім довгі. Після просушування приклеєні тичинки злегка завивають пінцетом.Для цього нитки біля місця приклеювання до кульки затискають пінцетом, який потім тягнуть вгору, одночасно повертаючи його в бік кульки. Робити це потрібно дуже обережно, щоб не відірвати приклеєні нитки і не пошкодити пильовики. Після цього сердцевинка готова. Тичинки повинні бути злегка зігнуті у бік кульки і при цьому рівномірно відведені один від одного, утворюючи навколо кульки як би ореол.
Для троянди потрібно зробити три перистих чашолистка і два - з гладкими краями (див. рис. 43); така ж кількість необхідно і для бутона. Чашолистки, так само як і листя, виготовляють із щільного блискучого шовку приглушеного темно-зеленого кольору. Гофрування полягає в проглаживании великим гачком вздовж чашолистка з вивороту для утворення дрібного жолобка.
Викрійки листя троянди, їх гофрування і компонування в трилисник наведено на рис. 44, р. Як видно, середній лист трохи більше двох бічних. Для спрощення роботи можна спочатку вирізати все листя з гладкими краями по лінії, що проходить через верх зубчиків, а потім маленькими гострими ножицями вирізати дрібні зубчики по краях листя. Перша операція в гофрировке листа - проведення поздовжньої центральної жилки з лицьового боку (1) вузьким подвійним ножем (на твердій подушці).Після цього проводять бічні жилки (2) також з лицьової сторони одинарним ножем (вони повинні бути неглибокими).Потім лист перевертають виворотом вгору, кладуть його на напівжорстку подушку і пропрасовують між боковими жилками праскою або кільцем, утворюючи дрібні канавки (3). І нарешті, з вивороту проводять великим гачком по краях листа, щоб вони злегка отогнулись донизу. Після гофрування листа, як правило, з вивороту вздовж центральної жилки приклеюють дріт, оповиту папером салатного кольору. Дріт не повинна доходити до верхнього краю на 1/3 висоти листа.
Складання квітки починають з того, що до сердцевинке знизу підклеюють п'ять пелюсток (рис. 44, д), рівномірно розподіляючи їх по колу (не забудьте виконати надсічки в нижній частині пелюсток). Змащують клеєм нижню частину кожної пелюстки (приблизно на 1 - 2 мм вище надсічки). Пелюстки повинні частково перекривати друг друга, але не закривати тичинок. Після приклеювання першого пелюстки наступні приклеюють за годинниковою стрілкою навколо серединки, якщо дивитися з боку квітконіжки.Пелюстки III другого ярусу приклеюють в проміжках між пелюстками першого ярусу і під великим кутом до квітконіжці. Аналогічним чином приклеюють десять пелюсток (у два яруси), причому ті п'ять пелюсток, у яких центральні канавки проведені з вивороту, приклеюють останніми (вони повинні бути злегка відігнуті вниз).
Чашолистки по черзі перисті і з гладкими краями приклеюють під останнім ярусом пелюсток в проміжках між ними. Причому виворітна сторона чашолистків повинна бути звернена в бік пелюсток троянди. На завершення складання під чашолистками на клеї формують чашечку квітки з зеленої вати. Вату чашечки зверху промазують клеєм, після чого її тонують зеленою тушшю (під колір чашолистків).
Для бутона (рис. 44, е) необхідно виконати з вати конусну серцевиною діаметром 12 мм і висотою 20 мм. Після висихання клею серцевиною обклеюють трьома загофрированными пелюстками, які повинні щільно прилягати до неї. Гофрування пелюсток I складається з двох операцій: освіти поглиблення в нижній частині пелюстки з лицьової сторони булькой діаметром 12 мм (на напівжорстким подушці); загину верхніх бокових частин пелюстки всередину.Для цього її кладуть на напівжорстку подушку лицьовою стороною вгору і проводять кілька разів малим гачком вздовж від поглиблення, виконаного булькой, до верхнього краю пелюстки. При цьому утворюються канавки. Проводити їх потрібно від одного бічного краю пелюстки до іншого. У результаті верхня частина пелюстки повинна згорнутися в конус, а нижня прийняти форму підстави серцевинки.
Після приклеювання пелюстки бутона приклеюють чашолистків п'ять, які змащують клеєм на 1/3 висоти. Бутон буде виглядати натуральніше, якщо спочатку приклеїти два чашолистка з гладкими краями, а потім - три перистих. Чашолистки повинні бути рівномірно розподілені навколо серединки з чергуванням перистих з гладкими краями. Чашечку бутона роблять так само, як чашечку троянди, але дещо менших розмірів.
Перед зв'язкою троянди, бутона і трилисника в букетик слід відрізати дріт квітконіжок і черешків листків до потрібної довжини, заклеїти торці дроту папером і подтонировать обвивочную папір тушшю салатного кольору. Бутон накладають на трилисник між бічним і середнім листям таким чином, щоб верх бутона був на 1 см вище середнього листа. Цветоножку бутона при цьому трохи згинають під чашечкою, щоб він злегка підвівся. Троянду кладуть на трилисник, закриваючи нижню третину його висоти.Перед цим цветоножку троянди на відстані 1 см від чашечки плавно згинають, щоб троянда трохи нахилилася вперед. Зв'язка букетика проводиться звичайним способом на відстані 2 см від чашечки троянди.
|