Лялька – це улюблена іграшка для різновікових дітей. І не тільки у дівчаток. Але особливо дітям подобаються саморобні і «самошитные» вальдорфські ляльки. Лялька, зроблена власними руками, вбирає і зберігає в собі тепло і позитивну енергетику ваших рук, любов до дитини, яка вкладена під час роботи. Вальдорфські ляльки, по сучасним високим педагогічним вимогам, найбільш підходять для гармонійного розвитку дітей.Основа ляльки взята від ганчіркових народних традиційних лялечок, які мами або бабусі майстрували в старовину своїм діткам, набиваючи соломою, пряжею або іншими підручними зручними матеріалами. Цю ідею виготовлення перехопили у багатьох країнах, вдосконалили і розвивали століттями.
На відміну від інших м'яких іграшок, що повторюють зовнішній вигляд чоловічків і звіряток вальдорфські ляльки зображують тільки людський образ. І саме тому не мають собі аналогів. У виготовленні вироби автор повинен намагатися дотримуватися правильні пропорції. Наприклад, дуже важливо правильно сформувати голову. Вона робиться з вовни з більш щільною набивкою, ніж саме тіло. Цей баланс співвідношення набивання тіла і голови наближає ляльок до природної, на відміну від інших ганчіркових ляльок, які робляться цілком м'якими, або пластикових, що відрізняються високою жорсткістю.
Майстер клас по виготовленню ляльок вальдорфських рекомендує створювати особа з мінімальною кількістю чорт. Це розвиває фантазію дитини, і дає можливість уявляти і пограти з емоціями. Діти вільні домислювати риси, емоції, міміку. Настрій, не закріплене на обличчі ляльки, дитина може змінювати за бажанням чи по ситуації в грі. Така іграшка нейтральна психологічно. Створюючи особа, можливо різні варіанти. Для дошкільнят можна позначити лише очі; більш дорослим – домалювати рот і лінії брів. Щоки підрум'янюються восковими олівцями.Але на ганчіркових ляльок макіяж, на жаль, недовговічний і його необхідно періодично оновлювати.
Всі вальдорфські ляльки робляться приблизно одного розміру. І на нього можна знайти викрійку. Всі дані вказуються на кресленні, як і на викрійки ляльок тильд. Але ніхто не обмежує автора. Викрійку можна самостійно збільшити в кілька разів або зменшити. Це робиться дуже просто на комп'ютері і роздруковується на принтері. У роботі з викрійкою важливо дотримуватися пропорції. Так, довжина рук повинна бути дорівнює довжині тулуба. Клапті матерії для голови робляться прямокутними, і часткова нитка обов'язково проходить по меншій стороні. Для зручності рекомендується спочатку формувати голову ляльки, а після під неї вибирати підходящу по довжині викрійку. Так як голова – сама трудомістка частина роботи. І краще тулуб підганяти під неї.
Набиваються вальдорфські ляльки овечою вовною. Нею ж може бути набита «Лялька тільда. Майстер клас». Вовна є зручним, оптимальним і екологічним матеріалом для дитячих іграшок. До того ж вона не звалюється, як синтетичні волокна, і більш легка. Натуральна овчина досить пружна і робить ляльку м'якою, теплою, в міру пружною і затишною. Але ще підійдуть синтепон та ватин; а голову можна набити ватою.
Тіло і голова робляться з трикотажу (краще бавовняної) тілесного або бежевого кольору. Для одягу підбираються натуральні тканини: віскоза, шовк, вовна, льон, бавовна. Колір і крій лялькового одягу повинен гармоніювати з лялькою і е чином, але кожен має право зробити її як завгодно і в будь-яких кольорах. Одяг для ляльок своїми руками повинна зніматися, щоб можна було переодягати їх, придумувати різні вбрання.
Волосся ляльки робляться і бавовняної або вовняної пряжі. Нитки спеціальним чином закріплюють на голові або пришивають (але без застосування клею), щоб потім дівчатка змогли зачісувати їх, заплітати кіски і фантазувати з зачісками. Колір пасма волосся також бажано вибирати природних тонів, ближче до натурального. Це сприяє правильному формуванню образу в свідомості дитини.
Всі складові частини ляльки готуються окремо і набиваються. Коли все готово і перевірена щільність набивки, можна приступати до складання. Візуально проводяться осі, і по них складаються руки по швах до тулуба. Щоб вони дивилися в одну сторону і були рівної довжини. Шви виконуються потаємні і робляться міцними нитками тілесного кольору. Після виконуються дрібні деталі: обстрочка ніг і ступні, зап'ясть, пальців на руках і ногах, робиться пупок.
Красива, м'яка і тепла лялька обов'язково сподобається малюкам. Вони будуть засинати з нею і прокидатися. Дітям взагалі подобаються такі м'які іграшки. Крім вальдорфських ляльок і тильд, можна виготовити ляльок зі шкарпеток і панчіх колгот. Це звучить незвично і смішно. Але «Ляльки з колготок. Майстер клас» сподобається дітям надзвичайно. До того ж матеріал для вироби знайдеться в кожному будинку і принцип виготовлення надзвичайно проста, а виріб вийдуть милим і симпатичним.
|