На основі російської народної ляльки.
Матеріали і крій
1. Прямокутник з білого ситцю 25 х 25 див.
2. Крім з кольорового ситцю коло діаметром 32 см (це з урахуванням припусків).
3. З кольорового ситцю прямокутники:
4 см х 9 см - 2 шт. (долоньки)
16 см х 8 см - 1 шт. (жилетка)
16 см х 10 см - 1 шт. (фартух).
4. Нитки білі та червоні для намотування деталей, підійдуть швейні.
5. Товста бавовняна нитка білого кольору для присборивания спідниці (міцна).
6. Льон або лляні нитки на волосся.
7. Втулка з картону (можна використовувати втулку від туалетного паперу або згорнути з картону смужку), висота 6-7 см, діаметр 5 див. Я беру втулки в господарському магазині, де продають квіткові горщики.
8. Шпагат з пеньки.
9. Шматочок повсті коло діаметр 5 см під дно ступи. Діаметр дорівнює діаметру втулки.
10. Паличка, я використовувала паличку для суші, обрізаємо її до 15-16 см з гострого кінця. Тупий кінець повинен дивитися вниз і бути рівним.
11. Один сірник. Відрізаємо від неї кінець 1 див.
12. Шпажка на мітлу.
13. Клей "Момент універсальний".
14. 5 рублева монета.
15. Якщо Баба Яга буде без ступи, то потрібен синтепон або вата. Я використовувала невеликий шматок вати на голову.
16. Прямокутний трикутник зі сторонами 15 см на хустку.
Опис шиття ганчір'яної ляльки "Баба Яга в ступі"
1. Ступа
Відрізаємо нитку з шпагату в кілька метрів. Точна довжина значення не має, якщо не вистачить, завжди можна відрізати ще. Промазуємо кінець нитки клеєм "Момент" і приклеюємо його з внутрішньої сторони втулки. Намотуємо нитку на стінку втулки, продевая всередину, в кожному колі. З одного боку приклеюємо або пришиваємо повсть, діаметр збігається з діаметром втулки. Ступа готова. Всередину повинна вільно входити 5 рублева монета.
2. Ніс
Беремо сірник і відламує від неї шматок 1 див. Складаємо білу тканину по діагоналі і знаходимо центр. Відступаємо від центру на 1 - 2 см вставляємо сірник вздовж діагоналі і обмотуємо її білої швейної ниткою. Розправляємо складки на тканині. У нас вийшов ніс. Ніс може бути з маленької грудочки вати.
3. Голова
Намазуємо кінець палички для суші, який був гострим, клеєм і намотуємо нитки в клубок. Діаметр клубка 2,5 см. На клубок зверху накладаємо вату і замотуємо її злегка білою ниткою для шиття. Кінці нитки зав'язуємо на чотири вузли. Вважалося в повір'ях, що кількість вузлів і обмотки повинна бути парною. Надягаємо білу тканину, маємо цент тканини на маківці голови. Примотуємо білими нитками на шиї.
4. Нога
Вирізаємо довільно з будь-якої тканини прямокутник, він повинен бути більше пятирублевой монети в кілька разів. Замотуємо в цей клапоть монету. Хвостик повинен бути трохи зміщений від центру. Вставляємо рівний тупий кінець палички на монету рівно по центру, обмотуємо паличку хвостиком з тканини і замотуємо білою ниткою. Ось і "кістяна нога" готова.
5. Долоньки і рукава
Складаємо прямокутник 5 см х 9 см вздовж на 4 частини, зрізами всередину. Заутюживаем. Складаємо навпіл. На прямокутнику від голови, знайти два бічних кута. Скласти тканину вздовж краю на 0,5 см. Відігнути краєчок кута всередину, згин має бути близько 4 див. Вкладаємо долоньку на згин, вийнявши краєчок долоньки на 0,5-1 див Присбориваем і замотуємо ниткою червоного кольору. Зав'язуємо вузлики, обрізаємо кінці. Складаємо нижні кути вздовж палички і замотуємо ниткою білого кольору нижню половину сорочки.
Забула відразу зробити фотографію, тому показую вже після наступного етапу роботи.
6. Жилетка
Прямокутник 16 х 8 см розрізати вздовж до середини. Відігніть краю. Вузький кінець зрізами всередину до центру. З широкого краю на спинці на 0,5 см.
Прикладаємо тілогрійку поверх сорочки двома кінцями по переду. Перехлестываем праву половинку зверху. Замотуємо білими нитками на талії. Розправляємо краєчки.
7. Спідниця
По краю кола з кольорової тканини прокладаємо строчку голкою і товстої міцною ниткою. Відвертаємо припуск 1,5 см на виворіт. Залишаємо кінці нитки вільними. Якщо ви не плануєте ставити ляльку в ступу, то заповнюємо мішечок з спідницею синтепоном. Я синтепоном не стала заповнювати, інакше лялька не влізла б у ступу. Надягаємо спідницю з нижнього краю на ногу і затягуємо нитку. Зав'язуємо щільно на спинці на 4 вузли. Кінці нитки обрізаємо. У мене діаметр кола був трохи менше (кроїла по тарілці), щоб спідниця не злітала, я пришила його до душегрейке і сорочці на талії вручну білої швейної ниткою.
8. Волосся і хустку
Намотуємо лляну нитку на книгу по довгому краю. Знімаємо нитки з книги. Зав'язуємо ниткою білого кольору на середині мотка. Пришиваємо на маківці центр волосся голкою і ниткою вручну простими стібками. Розрізаємо петлі нитки на кінці. Кінці волосся повинні бути різної довжини. Розподіляємо волосся на чотири частини, дві укладаємо на спинці, по одній з боків по переду.
Загинаємо довгий край на хустці і пов'язуємо його на голову, зав'язуємо два вузлика зверху треба лобом. Розправляємо кінці хустки.
9. Фартух
У прямокутника з кольорової тканини 10х16 см заутюживаем довгі сторони на виворіт на 0,5 см і складаємо його навпіл. Прикладаємо прямокутник на талії по переду, зрізом вниз, згином догори. Присбориваем і замотуємо шпагатом. Зав'язуємо кінці на спинці і залишаємо вільними. Опускаємо фартух вниз.
10. Поясок
Плетемо косу з шпагату. Я взяла 6 ниток довжиною 40 див. Зав'язала на кінцях вузол і сплела косу, потім відміряла 22-25 см і зав'язала другий вузол. Пов'язуємо поясок на талії, кінці пояса спереду.
11. Мітла
Відміряємо по рукам розмір ручки мітли та сламываем гострий край дерев'яної шпажки. З шпагату вирізаємо кінці довільно на мітлу. Намазуємо обломленный край шпажки клеєм і прикладаємо нитки шпагату по колу шпажки. Замотуємо білою ниткою трохи вище середини довжини ниток. Відвертаємо нитки у бік краю і замотуємо їх другий раз білою ниткою, відступивши від краю на 0,5-1 див Вставляємо держак мітли в петлі на долоньках.
Замість шпагату на мітлу можна взяти лико.
12. Вставляємо Бабу Ягу в ступу, фартух і поясок не заправляємо. Баба Яга в ступі готова.
Примітка.
Баба Яга обрядова лялька приносить в дім достаток, добро і порядок. Робити цю ляльку бажано на убуваючому місяці.
Баба Яга має свою велику передісторію, я не буду її переповідати, розповім лише найцікавіше, що я колись вичитала. Пам'ятаєте казку про Жихарку, якого Баба Яга садила на дерев'яну лопату. Так ось прототип Баби Яги була відьма, яка зберігала знання предків. Коли народжувався слабкий, недоношена дитина його допікали. Вона замішувала тісто і завертала немовляти в це тісто. Клали немовля на дерев'яну лопату і сунули в теплу (звичайно остиглу) російську піч.Тканина швидко висихала і могла пошкодити шкіру дитини, а засохло тісто повільно, дитина в тесті був скутан теплом весь.
А чому я подарую її на 1 квітня сусідці в селі, я розповім в хвастушках.
|