Під патинуванням мається на увазі штучний процес надання матеріалів і предметів інтер'єру зовнішнього вигляду під старовину для збільшення їх захисних властивостей, а також для того, щоб зробити їх більш антикварними та вишукано-декоративними. Патинування можуть бути піддані всілякі вироби з таких матеріалів, як гіпс, залізо, бронза, дерево, латунь, мідь і пінополіуретан.
Автор: Ксенія
Освіта натуральної патини відбувається в результаті впливу зовнішніх факторів навколишнього середовища на поверхню матеріалу і в результаті утворюється тонкий шар оксидної плівки. По загальноприйнятій думці у такий патини є більш благородний вид на відміну від штучної і внаслідок цього її прагнуть зберегти протягом якомога більшого часу. А в разі неможливості цього вдаються до патинування латунної поверхні аміаком або ж якимось іншим методом або реагентом.
Для створення такого ефекту старовини штучним способом необхідно докласти багато зусиль, але «гра варта свічок».
Процес старіння з застосуванням аміаку також має назву «оксидування», бо як поява на поверхні матеріалу оксидної плівки відбувається в результаті окисно-відновного процесу.Даний спосіб є самим надійним і доступним для того, щоб ваші речі мали старовинний і загадковий вигляд. Здійснити придбання 10%-го водного розчину аміаку (нашатирний спирт) можна відвідавши будь-яку аптеку.
Початковий етап роботи
Перед тим, як приступити до основного процесу штучного патинування необхідно будь-який виріб з латуні, наприклад, вінтажну фурнітуру для біжутерії, за допомогою дрібної наждачного паперу відшліфувати самим ретельним чином. Дані дії є обов'язковими, оскільки якість вирівнювання поверхні впливає на рівномірне розташування патини на всій деталі.
Крім цього перед тим, як виробляти зістарювання потрібно здійснити поверхневе знежирення речі з допомогою спирту, «уайт-спіриту» або ж бензину. Це є дуже важливим, адже залишки жирних плям на поверхні можуть стати причиною нерівномірного розташування патини і навіть некрасивого спотворення кольору.
Процес патинування
Необхідно мати в наявності ємність невеликого обсягу, наприклад, це може бути пробка від пляшки і т. п. Туди наливається аміачний розчин, після чого ємність поміщається в невеликий контейнер з пластику, де також знаходиться виріб, підвішений над розчином на дроті. Після цього дуже щільно закрити і чекаємо деякий кількість часу (3-4 години).
Обов'язковою умовою є прозорість контейнера для можливості спостереження за процесом, а також для того, щоб у разі досягнення необхідного результату своєчасно закінчити процедуру. У більшості випадків потемніння латуні відбувається вже після закінчення 1-1,5 години, а іноді для цього потрібно більше часу.
Даний метод є оптимальним завдяки можливості одночасного патинування великої кількості деталей. Але так чи інакше цей процес є не лише тривалим, але і потенційно небезпечним, оскільки існує ймовірність вдихання отруйних парів. Це звичайно не приводить до летального результату, але разом з тим досить неприємно.
Завершення
Після придбання вашим латунним виробом необхідного старовинного відтінку, дуже рясно промийте його з допомогою сильного струменя проточної води. І після цього виріб повинен бути піддано ретельній сушінню. Наступним кроком буде початок подальшої обробки. Ще раз слід застосувати шліфування наждачним папером. Після чого м'якою фланелевою або флісовій ганчірочкою відполірувати поверхню.
|