Цей майстер-клас створювався спеціально для новачків в wire wrap. І для тих, хто про цю техніку нічого не чув, але чий мозок постійно шукає нових знань, а руки тягнуться до нових матеріалів. А так само для моїх улюблених покупців, яким, напевно, цікаво, як же народжуються прикраси з мідного дроту.
Інструменти і матеріали:
мідний дріт 1,3 мм - 50 см
мідний дріт 0,8 мм - 50 см
мідний дріт 0,4 мм - 2 м
намистини 5-6 мм - 3 штуки
намистини 3-4 мм - 7 штук
бокорізи
круглогубці
качкодзьоби
молоток
ковадло або товста залізниця, по якій не шкода стукати молотком
надфіль
наждачка 02
нашатирний спирт
паста ГОИ
штангенциркуль
Wire wrap - буквальний переклад: закручувати провід. Отже, для роботи нам знадобляться мідні дроти - 1,3 мм, 0,8 мм, 0,4 мм в діаметрі. Штангенциркуль вам в допомогу. :) Чи товариський компетентний продавець мідних одножильних проводів. Самий товстий дріт краще брати в ізоляції (її ми акуратно зрізаємо ножем), а ось 0,8 і 0,4 беремо лаковані. Лак нам не потрібен, відрізаємо дротик довжиною 50-60 см і обпалюємо на вогні газової плити.Дріт тримати обов'язково тонкогубцами, т. к. мідь дуже теплопровідності, бережемо свої ніжні руки від опіків.Саму тонку дріт проводити крізь полум'я треба акуратно і швидко, щоб встиг обгоріти лак і не встигло перегоріти дріт.
Після випалу на дроті з'явиться такий чорний шорсткий нагар - його знімаємо наждачним папером 02. Притискаємо сильніше і протягуємо крізь складений удвічі аркуш наждачки.Дріт стане рожевою, блискучою і гладкою.
Отже чорнова робота виконана. Тепер переходимо до найсмачнішого: відкриваємо заповітний блокнотик, в якому вже давно оселився ескіз шедевра. Ох вже ці творчі особистості, все у них не як у людей. :) Сама нудна чергу стає приємним сюрпризом, тому що в ці 15-30 хвилин можна накидати і доопрацювати ескізи, обміркувати матеріали і послідовність виконання. Були б тільки олівець-блокнот з собою, та який-небудь джерело світла.
Наша підвіска - це все таки конструкція. І у неї теж є основні елементи. Виберемо три основні гілки - їх ми будемо робити з товстого дроту. Другорядні гілочки - з середньою. А обплітати всі будемо самої тонким дротом. Тепер нарізаємо шматочки і згинаємо їх за допомогою круглогубців по малюнку ескізу. Взяли в руки, зігнули, доклали до ескізу, поправили. І так до тих пір, поки все не стане на свої місця. Коли гнемо дріт важливо не пропускати жодного міліметра, кожен ділянка повинна бути зворушений інструментом і деформований трохи більше або трохи менше. Не поспішайте відразу гнути більше. Краще менше, по чуть-чуть, а потім ще підсилити. Чим зігнути відразу в незрозумілу карлючку. Виправити назад буде набагато складніше, ніж зігнути потрібну форму в кілька етапів.
Зігнули усі гілочки. Ой, щось не схоже на ескіз! Не біда . :) Після розплющення молотком кожна заготовка трохи розкривається, змінює форму і догибать доведеться знову.
Тепер розплющуємо заготовки молотком з лівої сторони, щоб лицьова вийшла гладкою і блискучою. Теж повільно, дрібними ударами, щоб не залишити глибоких вм'ятин. Мідь - неймовірно уважний і податливий матеріал. Помічає кожен наш рух, навіть якщо ми вирішили його не помітити. Після розплющення обробляємо кінці заготовок надфілем, робимо їх округлими і гладкими, щоб не дряпали шкіру, не чіплялися за одяг. Порада: щоб зменшити гуркіт при отбивании заготовок, важливо робити це на стійкій поверхні і підкласти під ковадло або її імітацію м'яку прихватку з повсті. Далі збираємо дерево в цілісну конструкцію. Будьте готові, що це не вийде з першого разу.Спочатку прикручуємо короткими шматками три найбільші намистинки на свої місця. Потім з'єднуємо три основні гілочки. Візерунок, яким приплести їх один до одного підкажуть ваш здоровий глузд і фантазія. А тепер приплетаем тонкі гілки, вони з'єднають товсті гілки між собою, зроблять всю конструкцію більш жорсткою. Обплітати дві деталі дротом потрібно теж неквапливо, це ж не нитка, переробити буде складно.Стежте за кожним витком, коректуйте напрямок в процесі, а от коли виток стане на своє місце - можна затягнути тугіше схопившись за кінчик дроту плоскогубцями.
Можна обплітати не цільним шматком дроту, а ділити на ділянки по значущості. Наприклад дрібні намистинки варто приплести в самому кінці, це просто декор, що не впливає на міцність підвіски. Кожен кінчик тонкої пролоки акуратно відкушуємо, притискаємо з вивороту на основі (товстої дроту) плоскогубцями і підпилюємо надфілем, щоб не коловся в будь-якому напрямку.
Все тримається міцно? Не бовтається? Не колеться? Не дряпається? Радує око щільними витками і вишуканістю композиції? Відмінно! Ми молодці, можемо попити чайку, розім'ятися.. Але спочатку поставимо нашу підвіску патинироваться (покриватися патиною).
Довідка:Слово патина (італ. patina) позначає плівку різних відтінків, що утворюється на поверхні металевих предметів під впливом атмосферних факторів, солей і кислот при природному або штучному старінні.
Патинувати мідь можна сірчаної печінкою (але її складно готувати вдома), сірчаної маззю (ще складніше відмити від неї готовий виріб з-за вазеліну, що входить до складу мазі), нашатирним спиртом. Я вибираю третій спосіб ще і за особливий відтінок коричневого, який дає амиак. Від сірки мідь стає червонувато-коричневою, а від нашатирного спирту зеленувато-коричневою. Кому що до душі .
Отже, беру літрову банку, наливаю на дно півпляшки нашатирного спирту (можна купити в аптеці дуже недорого), підвішую на ниточці виріб, щоб не стосувалося рідини. Закриваю банку щільною кришкою і ще обгортають микропленкой. Бо як свіжий нашатир все норовить выпозти назовні. Якщо хочете прискорити цей хімічний процес - поставте банку в тепло.Процес патинування займе годину-дві. Крізь прозорі стінки ви зможете спостерігати, який відтінок придбала підвіска.
Примітка: обережно використовуйте у своїй роботі металізовані намистинки, вони теж можуть покритися патиною і поміняти колір. Наприклад чеський виробник Presiosa часто використовує у своїх намистинках мідь.
Ну а тепер потрібно додати блиску і глибини. Беремо пасту ГОИ, повсть, або джинс. Капаємо на тканину машинне масло або силіконову змазку, потім трьом про пасту і починаємо натирати деякі ділянки нашого деревця. Поліруємо ті частини, які ви хочете як би випустити з тіні на світло. Наявність в будинку фрезера (гравера або минидрели) з насадкою з повстяного кола істотно прискорить цей процес. Але і руками можна домогтися відмінної полірування. В кінці перемо залишки пасти чистою ганчіркою і відмиваємо наш виріб в теплій мильній воді з величезною кількістю піни, старою зубною щіткою.Ми ж не хочемо бруднити залишками пасти світлий сарафанчик. Навішуємо на ланцюжок або шнур. Милуємося, пишаємося, фотографуємось і чекаємо нагоди вразити оточуючих.