Середа, 08.05.2024, 20:05
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Іграшки
Валяння
В'язання
Макраме
Біжутерія
Рукоділля
Бісероплетіння
Квіти з тканини
В'язання спицями


Пошук
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рукоділля

Робота по дереву

Художнє креслення 

Розглянемо ще один вид рукоділля, яким хлопчики займаються, мабуть, охочіше, ніж дівчатка. Це робота по дереву: випилювання, випалювання, мозаїка, різьба. Всі ці види дуже цікавого і корисного для розвитку художнього смаку майстерності починаються з побудови малюнка. В основі малюнка зазвичай закладений орнамент. Ось з вивчення основ побудови орнаменту ми і почнемо.
Орнамент у вузькому значенні цього слова - це таке креслярські прикраса, яке складається з правильно розташованих геометричних фігур. Значить, перш за все слід навчитися будувати правильні геометричні фігури і знаходити в них красиві форми.
Для цієї роботи потрібні деякі креслярські інструменти: циркуль, лінійка, косинець, рейсфедер, малювальна зошит, простий олівець і чорна туш. Пізніше, коли ми досягнемо відомого майстерності і нам захочеться вдосконалювати свої вміння в галузі художнього креслення, потрібно буде приоорести повну готовальню, лекала різної форми, кольорову туш, транспортир.
Основою геометричного креслення в одній площині є прості геометричні форми: коло, трикутник, квадрат, правильні багатокутники і зірки; закон симетрії становить одну з умов краси орнаменту.Розглянемо два основних види симетрії: центральну і дзеркальну. 
Центральна симетрія являє собою подібність кількох різних сторін, якщо дивитися на них з одного центру, з точки симетрії. Так, якщо розрізати впоперек апельсин, то видно, що всі його часточки схожі одна на іншу, і всі вони «дивляться» на загальний центр - в середину апельсина.
Дзеркальна симетрія має тільки дві сторони, які подібні між собою, але не однакові. Права рука дуже схожа на ліву, але вони не однакові: одна є як би дзеркальним відображенням іншої. Вони дзеркально симетричні. Дві половини квадрата дзеркально симетричні. Їх розділяє лінія симетрії.

Подивимося, як можна використовувати цей закон схожості протилежних сторін у галузі створення красивих комбінацій форм та фігур. Беремо коло (рис. 51). Проводимо два взаємно перпендикулярних діаметра. З'єднуємо їх кінці між собою і отримуємо квадрат. Завдяки центральної симетрії ми маємо чотири однакових трикутника. Отже, основа узору забезпечена. Знаходимо центри протилежних сторін і з'єднуємо їх прямими. Тепер ми можемо всередині квадрата побудувати інший квадрат - менший, а всередині цього - третій, ще менший і т. д. (рис. 51 б).А на базі цих квадратів за допомогою виділення симетричних ліній можна прографить і розтушувати таку фігуру, як зображено на малюнку під літерою в, або разграфить і залити різної тушшю таку фігуру, як показано під літерою р. Так ми побудували кілька орнаментів на прямих кутах квадрата, користуючись центральною симетрією.
Якщо ж користуватися гострими кутами, з'єднуючи кінці діагоналей з серединами квадратів, можна отримати ряд чотирьох - і восьмиконечних зірок. Під літерами д і е зображені такі зірки. 

На основі кола та її часткою найлегше отримати симетричну фігуру, користуючись шестикінечною зіркою або шестигранником, так як за допомогою циркуля дуже легко виходить поділ кола саме на шість рівних частин (рис. 52а). На базі цього поділу кола за допомогою лінійки і рейсфедера можна зробити також фігури, як зображено під літерами б, в, г.

Досі ми розглядали прямолінійні орнаменти. Візьмемо орнаменти з закругленими лініями (рис. 53).Особливо красиві орнаменти виходять при симетричному переплетенні кривих ліній та стрічок (рис. 53 6).

Нашою державною емблемою є п'ятикутна зірка. Подивимося, як вона виходить. За допомогою циркуля креслимо коло (рис. 54 а) з центром в точці О; проводимо два взаємно перпендикулярних діаметра АВ і СD; потім ділимо радіус АТ навпіл (це можна зробити проведенням дуги, поставивши ніжку циркуля в А, а олівець - О, та проведенням лінії а - а) і ставимо точку Е; далі робимо розчином циркуля ЄС, ставимо ніжку в Е, а олівцем робимо зарубку на радіусі ІВ в точці F. І ось відстань від С до F і буде стороною правильного вписаного п'ятикутника.Зазначимо цим розчином циркуля п'ять точок на колі, з'єднаємо їх між собою через одну і отримаємо п'ятикутну зірку.
Побудувавши п'ятикутну зірку, робимо заливку її тушшю. Заливати треба теж навчитися. Треба на кисть брати трохи туші, ретельно обтерши про край флакона. Накладати туш треба з одного верхнього краю і поступово вести до іншого, протилежного, не затримуючись довго на одному місці і не даючи туші засохнути на краю незакінченого поля. Заливка теж зазвичай підкреслює красу симетрії (рис. 54 б). Крім такої заливки тушшю, може бути заливка різнокольоровими фарбами або тушшю, а також розтушовування зі світлотінню і штрихування.
При побудові орнаменту в певному заданому просторі слід насамперед відшукати основні лінії, провести їх і за ним намічати симетрично спрямовані лінії візерунка. Візьмемо для прикладу рамку для фотокартки, зображену на малюнку 55.

Перша основна лінія - це АА1 вертикальна вісь симетрії. Істотну роль грають діагоналі, з'єднують кути великого прямокутника з кутами маленького прямокутника. На них побудуємо орнамент. Наприклад, якщо ми проведемо якусь криву лінію у вугіллі Аав, то симетрично їй ми повинні дати лінію у вугіллі Ааг. А потім ми повинні створити щось гармонує з ними внизу, по іншу сторону фотокартки, в кутах ба1А1 і Да1А1. Далі, аналогічно тому, що ми будемо малювати ліворуч, уздовж лінії СБ потрібно буде представити праворуч, уздовж лінії ГД, але в дзеркальному відображенні.Все це буде відповідати вимогам симетрії.
Однак це не означає, що симетрію ніколи не можна порушувати. Навпаки, якщо дуже складний і багатогранний малюнок дається в строго витриманих симетричних лініях, це нудно. Треба постаратися якось оживити його; наприклад, зліва пропустити стрічку; нехай вона простягнеться по всьому низу, пробереться до середини лівого боку і, грайливо зігнувшись, свесится над краєм фотокартки. Така вільність не зруйнує основний симетрії, а в той же час пожвавить малюнок. 
Тепер, ознайомившись загалом з художнім кресленням, ми можемо переходити до практичного його використання в роботі по дереву.

Категорія: Рукоділля | Додав: (22.04.2016)
Переглядів: 1752 | Рейтинг: 0.0/0

Щоб не забути адреса сторінки і поділитися з друзями, додайте собі в соцмережі.