Четвер, 09.05.2024, 00:41
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Іграшки
Валяння
В'язання
Макраме
Біжутерія
Рукоділля
Бісероплетіння
Квіти з тканини
В'язання спицями


Пошук
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рукоділля

Плетіння із ниток і мотузок

Подібно плетіння з дерева, існує багато різних способів плетіння з мотузок. Ми розглянемо два основних типи плетіння: фізкультурних приладдя і рибальських снастей.
 
Найбільш уживаний спосіб плетіння - це в косу клітку за допомогою спеціальної голки (корабля) і дощечки (шаблонки). Розберемо докладно побудова петлі, попрактикуємось в її отриманні, і тоді нам легко буде освоїти різні способи плетіння різноманітних мереж.

На малюнку 32 зображені двох видів голки і дощечки для плетіння мереж. Голка є одночасно і котушкою, так як на неї намотується та нитка, з якої доведеться плести мережу. Кількість намотаних на неї ниток повинно бути якомога більше, щоб вистачило на більшу частину мережі, але воно обмежується розмірами петель: якщо голка занадто розбухне, то вона не буде проходити в петлі. Паличка для тонких ниток зручніше кругла, а для шпагату або шнура зручніше плоска. Ширина її повинна бути приблизно дорівнює чверті кола петлі.
 
 Первісна петля. Будь-яка мережа будується з петель. Петлі можнавив'язуватипо-різному. Ми розглянемо тільки один вид, який застосовують і belomorskie рибалки, і волжани, і мисливці сибірських лісів. На малюнку 33 показана послідовність руху голки і утворення петлі. Дощечку ми тримаємо великим і вказівним пальцями лівої руки, голку - у правій. Під літерою а видно, як голка подныривает під дощечку і направляється в коло тримає мотузки. Під літерою 6 ми знаходимо голку повернулася на колишнє місце. В цей час великий палець лівої руки затискає нитку на дощечці, як показано під літерою ст.Після цього правою рукою ми робимо такий помах вниз - вліво - вгору - вправо, при якому нитка лягає на руку, на лівий кінець дощечки, на що тримає мотузку, утворюючи таким шляхом широку дугу. Тоді голка проникає під дві крайні нитки, які тримаються в злегка натягнутому положенні, і виходить з-під них, витягаючи за собою нитку і затягуючи петлю, що утворилася, як це видно під літерою р. Потім ми затискаємо нитку великим пальцем, коли петля затягнулася, і починаємо наступну петлю, послідовно виконуючи дії а, б, в, г.

Спробуйте виконати такі рухи, використовуючи просту мотузку і щепочку, і ви побачите, як легко і природно утворюються петлі і затягуються, утворюючи ряд рівних і міцних осередків мережі.
 
Дійшовши до кінця ряду, тобто переплівши потрібне число клітин, ми знімаємо їх з дощечки, перевертаємо і починаємо другий ряд тим же способом. Так виходить мережа.
 
Розглянемо конкретно техніку виконання різних видів мотузяних і нитяних плетених виробів.
 
 Сітка для м'яча. Беремо товстий шнур і робимо з нього кільце такого діаметру, щоб у нього вільно проходив наш м'яч. Кінці пов'язуємо маленьким, але міцним вузлом. Вішаємо це кільце на цвях у стіні або на ручку дверей так, щоб на ньому можна було плести сітки. Кінець нитки з голки прив'язуємо у вигляді невеликого, вільно пересувається по шнуру колечка і починаємо плести. Зробивши 15 - 20 петель (в залежності від їх розмірів і розміру м'ячі), розводимо їх по всьому кільцю так, щоб остання петля підійшла до першої, і плетемо наступну, нову петлю не на кільці шнура, а на першій петлі, потім на другий і т. д.І тепер наше плетіння йде не полотном, а трубою, як панчоху. Коли сплетемо кілька кіл, то приміряємо, вміщується наш м'яч. Якщо сітка цілком покриває його, то закріплюємо подвійним вузлом останню петлю, відриваємо голку, а в нижній коло протягуємо нитку і зав'язуємо кінці її так, щоб вийшло кільце розміром значно менше м'яча. Сітка готова.
 
 Гамак. Гамак плететься з товстої линви, з мотузки, а тому для нього треба зробити голку великих розмірів і відповідну дощечку. Довжина гамака - 2 - 3 м, ширина - 100 - 120 см В ширину вийде 20 - 30 петель (в залежності від товщини линви: чим товще, тим більша клітка). Плетемо полотном, тобто зробивши перший ряд петель, перевертываем роботу і на останній петлі першого ряду будуємо першу петлю другого ряду. Далі, зробивши другий ряд, знову перевертываем роботу для третього ряду і т. д.
 
Линви, намотаної на голку-човник, вистачить не надовго. Доведеться наставляти; вузол у цьому випадку треба робити на краю, а не на середині ряду, так як він не заважає плетіння, не псує вигляду сітки і не створює незручності при користуванні гамаком.
 
Коли сітка, сплетена, приготуємо два дерев'яних бруска для крайніх планок. Їх треба підрівняти під ширину гамака, постругати, щоб були гладкі, і просвердлити дірочки за кількістю петель у ряді, а на кінцях - дірочки більш великі для мотузок.
 
Кожну петлю першого ряду ми протягуємо в відповідну дірочку однієї планки, а кожну петлю останнього ряду - в дірочку інший планки. Через ці петлі продергиваем окремі мотузки. Вони різних розмірів, тому, перш ніж відрізати, треба відміряти необхідну довжину.Кінці всіх цих продетых в петлі мотузок з'єднуємо разом, обмотуємо поперек мотузкою, а посередині вставляємо залізне кільце з виступаючими обідками (на рис. 34 а).

 
Потім навколо всього гамака продергиваем товсту мотузку. Цієї ж мотузкою можна прив'язувати гамак до стовпів. Замість брусків з дірками можна спрощено обмежитися двома великими палицями, на які надіваються петлі першого і останнього рядів, а з боків прив'язуються поздовжні мотузки, вони ж служать і для прив'язування до стовпів.
 
 Тенісна сітка. Техніка плетіння не відрізняється від плетіння попередньої сітки.Але є відмінності. Справа в тому, що у гамака клітини косі, у формі ромба, а у тенісної і волейбольної сітки прямі, у формі квадратів.Як же досягти зміни форми, не змінюючи способу плетіння? Ось як: в першому ряду плетемо тільки одну петлю; у другому ряду - два, третього - три і т. д., до необхідної висоти сітки (наприклад, 1 м 25 см). Додаток клітини виходить завдяки плетіння на одній (останньої) петлі попереднього ряду двох петель наступного ряду.Потім починаємо зменшувати по одній петлі на початку кожного ряду, продовжуючи додавати по одній петлі в кінці кожного ряду. Зменшення виходить завдяки побудові однієї нової петлі на двох петлях попереднього ряду. Набравши необхідну довжину сітки, збільшення клітин припиняємо, а зменшення продовжуємо, і таким чином плетіння закінчується однією клітиною. На малюнку 34 під літерою б видно це побудова мережі.
 
Через крайні клітини пропускаємо товсту мотузку, якою сітка і прив'язується до стовпів. Щоб краї оберегти від перетирання, їх обшивають полотном або іншим полотном.
 
В розправленому стані сітка має прямокутну форму, а клітини в ній - квадратну форму. Сітка для гри у волейбол нічим у виконанні не відрізняється від тенісної.
 
 Рибальські мережі плетуться тим же способом з суворою нитки або тонкої крученої мотузки.Останнім часом з особливим успіхом застосовуються капронові мережі. Якщо мережа пряма, то вона виконується так, як гамак; якщо мережа кругла, то вона виконується так, як сітка для м'яча. Але бувають і деякі особливості. Наприклад, марення, намітки можуть бути з матнею. Матня - це гострий мішок в середині мережі, ніби на гамаку в середину ввязан сачок.
 
 Бреденьплететься, як гамак. Довжина і ширина його робиться самих різних розмірів. Середня довжина - близько 10 м, ширина - зростання людини. Уздовж всіх країв протягується міцна мотузка.На верхньому краю вздовж мотузки прикріплюються поплавці, на нижній мотузці - грузила.
 
Якщо у бредня передбачається матня, то починаємо плетіння з гострого кінця. Починаючи з однієї петлі, робимо дві, потім три; шосту петлю вже будуємо на першій петлі другого ряду; далі плетемо по колу. Дійшовши до розмірів ширини бредня, відділяємо одну половину кола і плетемо прямим полотном до бажаної довжини. Потім таке ж пряме полотно робимо на другій половині кола матні. В результаті отримуємо такий волок, як представлено на рисунку 34 ст. На кінці бредня до поздовжньої мотузці прикріплюються палиці.
 
 Невід за способом плетіння не відрізняється від прямого бредня, але по довжині він може перевершувати бредень в десятки і навіть сто разів. Висота (або ширина) - від 2,5 до 5 м. Якщо невід з матнею, то бічні полотна називаються «крилами». Палиці з боків іноді замінюються мотузками з важким грузилом внизу.

Категорія: Рукоділля | Додав: (22.04.2016)
Переглядів: 1835 | Рейтинг: 0.0/0

Щоб не забути адреса сторінки і поділитися з друзями, додайте собі в соцмережі.